Jakie badania krwi u koni warto przeprowadzać? Czego możemy się dowiedzieć i jak często powinniśmy takie badania wykonywać?
Badania krwi u koni
Oczywiście przede wszystkim krew warto badać jako badanie profilaktyczne, aby sprawdzić kondycję fizyczną, ogólny stan zdrowia konia. Takie badania są z reguły wykonywane na życzenie właściciela i najczęściej jest to tak zwany profil podstawowy, obejmujący morfologię oraz biochemię krwi. Takie badania warto wykonywać, gdyż pozwala to często wykryć chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. To bardzo zwiększa szanse na szybkie i pełne wyleczenie.
Jeśli zaobserwujemy nagłe chudnięcie , czy też brak apetytu, osowiałość, albo brak czy też pogorszenie się wyników sportowych , mimo normalnego treningu i wyglądu konia, także powinniśmy przeprowadzić badanie krwi. Badanie krwi jako jedyne potwierdza lub wyklucza niedokrwistość (anemię). Oczywiście krew badamy zawsze w sytuacjach choroby zwierzęcia jako badanie pomocnicze czy przed przewidywanymi zabiegami weterynaryjnymi.
Badanie w razie krwotoku
W przypadku utraty dużej ilości krwi (krwotok) np. spowodowanej urazem w miejscu przebiegu i uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych czy tez podczas zabiegów operacyjnych, badanie krwi jest niezbędne. UWAGA! Badania morfologicznego w takim przypadku nie wykonujemy bezpośrednio po urazie, gdyż zwykle towarzyszy temu skurcz naczyń krwionośnych chroniących najważniejsze dla życia narządy takie jak mózg, serce, nerki przed niedotlenieniem. Wartości wskazujące na stan organizmu uzyskamy dopiero badając krew po kilku lub kilkunastu godzinach po krwotoku. Konieczne jest zatem w takim przypadku oznaczenie hematokrytu. Spadek HCT poniżej 0,15 l/l (15%) jest wskazaniem do przetoczenia.