EKG, czyli badanie elektrokardiograficzne, to jedno z podstawowych badań kardiologicznych u ludzi i zwierząt. Badanie EKG u koni jest bezbolesne, bezpieczne i warto je wykonać choćby po to, by mieć pewność, że serce naszego wierzchowca jest zdrowe.
Wskazań do badania EKG jest wiele. Właściwie każdy koń użytkowany wierzchowo bądź zaprzęgowo powinien mieć okresowo wykonywane badanie EKG. Zaburzenia rytmu serca są powszechne u koni, a ich konsekwencje mogą być poważne, nie tylko dla konia, ale także dla ludzi znajdujących się w jego otoczeniu. Przede wszystkim groźne są omdlenia, gdyż mogą się zdarzać u pozornie zdrowych i pełnych siły koni.
Badanie EKG u koni sportowych
Oczywiście wszystkie konie sportowe powinny mieć regularne badania kardiologiczne. Takie podejście pozwala nie tylko wykrywać choroby serca na wczesnym etapie (pamiętajmy, że konie sportowe, narażone na duży stres i wysiłek, znajdują się w grupie największego ryzyka!), ale również ułatwia kontrolowanie kondycji konia.
Dobrą praktyką jest wykonywanie badania kupno-sprzedaż koni przez lekarza weterynarii. W ostatnich latach badania takie są coraz bardziej popularne, co prawda nie są aż tak powszechne jak np. w Niemczech, Holandii czy Anglii, ale najważniejsze, że „idziemy w dobrym kierunku”. Tzw. TUV kojarzy się przede wszystkim z badaniem ortopedycznym konia i wykonywaniem wielu zdjęć RTG kończyn. Pamiętajmy jednak, że owszem, zdrowy koń to przede wszystkim zdrowe nogi, ale nie tylko z nóg koń jest zbudowany. Zawsze warto pamiętać o wykonaniu podstawowego badania kardiologicznego, okulistycznego i w przypadku koni przeznaczonych do rozrodu również badania pod tym kątem.