Inne wskazania
Zdarzają się również sytuacje, kiedy to lekarz weterynarii podczas wizyty z zupełnie innego powodu, np. szczepienia, stwierdzi niemiarową pracę serca. Czasami również właściciele wyczują nierówne uderzenia serca lub nierówne tętno u konia. Wszelkie arytmie powinny być sprawdzone w badaniu EKG – ich rodzaj, pochodzenie i częstotliwość. Dopiero na podstawie EKG można określić czy arytmia jest groźna czy też nie, a jeśli jest, to w jakim stopniu i jakie powinno być dalsze postępowanie z danym koniem.
Inne wskazania do badania EKG u koni to m.in.: gorączka nieznanego pochodzenia (możliwą przyczyną jest wtedy zapalenie serca lub zmiany w sercu na skutek chorób odkleszczowych np. boreliozy), choroby nerek (powodują nadciśnienie, a w związku z tym większe obciążenie dla serca), choroby tarczycy i zespół Cushinga (są to choroby endokrynologiczne i dotyczą wydzielania hormonów, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, również serca).
Badanie EKG jest bardzo przydatnym składnikiem badania kardiologicznego. Ma szczególne znaczenie w leczeniu koni z racji na dość powszechne występowanie zaburzeń rytmu serca u tych zwierząt. Często arytmie są wrodzone lub rozwijają się z wiekiem z nieznanych przyczyn, czasami są skutkiem przechorowania choćby grypy. Warto pamiętać, że EKG jest badaniem prostym do wykonania, bezbolesnym i niestresującym dla zwierzęcia. Wiele można wyczytać ze zmian w zapisie EKG, ale równie wiele daje prawidłowy wynik badania – mamy zdrowego konia i możemy spokojnie pracować z nim nad osiąganiem coraz lepszych wyników.
Tekst: lek. wet. Elżbieta Andrzejewska