Badanie kupno-sprzedaż, zwane w skrócie TUV jest bardzo istotne dla kupujących konia. Pomoże nam ono dokonać świadomego zakupu. Kupno konia to ważna decyzja i im więcej wiemy o naszym przyszłym wierzchowcu, tym lepiej. Wiedza o jego kondycji zdrowotnej też może zaważyć na ostatecznej decyzji. Na czym polega badanie TUV?
Badanie TUV:
Należy je wykonać w ostatnim etapie podejmowania decyzji o kupnie. To badanie weterynaryjne ocenia stan zdrowia konia w momencie zakupu. A właściwie na krótko przed nim, jeśli będzie nas satysfakcjonowało. Ma ono na celu rokowanie, co do możliwości użytku sportowego i rekreacyjnego wybranego przez nas konia i składa się z kilku elementów.
Podstawowym jest ocena kliniczna konia: ogólne badanie wszystkich układów, oglądanie i omacywanie kończyn i grzbietu, badanie okulistyczne, badanie konia w ruchu na różnych rodzajach podłoża, na kole i liniach prostych, próby zginania (badanie ortopedyczne), badanie określające stan serca i układu oddechowego oraz endoskopia pod kątem dychawicy świszczącej.
Standardem powinno być wykonanie 12-14 zdjęć rentgenowskich z natychmiastowym odczytem i oceną. Czasami dodatkowo przeprowadza się badanie USG ścięgien. Zakres badania zależnie od sytuacji może być pomniejszony oraz poszerzony. Po wykonanym badaniu klient otrzymuje protokół oraz komplet zdjęć rentgenowskich na nośniku pamięci.
Dodatkowo sprawdza się tożsamość konia tj. chip, palenie, opis graficzny w paszporcie. Czasem wykonuje się badanie krwi. Pamiętajmy, aby planując badanie sprawdzić kilka czynników, aby otrzymać rzetelne wyniki. Czy w danym miejscu istnieje możliwość wykonania badania w spokoju? Czy jest możliwość przeprowadzenia obserwacji ruchu na różnych podłożach?. Czy mamy dostęp do ciemnego pomieszczenia, w którym lekarz weterynarii mógłby wykonać badanie oczu i podłączyć specjalistyczną aparaturę do prądu?
To badanie jest inwestycją, która zdecydowanie się opłaca, koszt może wydawać się wysoki 1000-1500 z. Jednak koszty niezdiagnozowanych schorzeń, w przyszłości mogą znacząco przekroczyć tą kwotę. Warto wykluczyć pewne wady, które można zauważyć jeszcze na etapie planowania zakupu. Jeśli pomimo wykrycia, jakiś schorzeń zdecydujemy się na zakup, będziemy też lepiej przygotowani na przyszłe wydatki.
AM