Białko w końskiej diecie jest niezbędne nie tylko dla budowy mięśni. Jest ono kluczowym składnikiem większości tkanek końskiego organizmu, a także enzymów, hormonów i przeciwciał. Ile białka potrzebują konie w codziennej diecie?
Białko w końskiej diecie
Czym jest właściwie białko? Jest drugim największym pod względem ilościowym budulcem tkanek organizmu, zaraz za wodą. Wszystkie białka zbudowane są z aminokwasów. W końskim organizmie 22 aminokwasy odpowiadają za budowę białek różnych kształtów, rozmiarów i funkcji. Przykładem białek mogą być: miozyna odpowiedzialna na skurcze mięśni, hemoglobina, która odpowiada za transport tlenu we krwi, czy imunnoglobuliny, które są przeciwciałami neutralizującymi patogeny.
Dlaczego białka są ważne w diecie?
Niektóre aminokwasy są samodzielnie wytwarzane przez organizm. Inne muszą zostać jemu dostarczone, tj. lizyny, metioniny i treoniny. Bez niektórych aminokwasów konkretne białka nie zostaną zbudowane, pozbawiając organizm ważnych zasobów. Kompletne białko musi składać się ze wszystkich niezbędnych do jego budowy aminokwasów. To właśnie dlatego, że białko jest tak istotnym budulcem organizmu, powinno znaleźć się na podium, jeśli chodzi o ranking składników odżywczych w końskiej diecie.
Wyżej wymienione trzy aminokwasy muszą zostać dostarczone do końskiego organizmu. Zwróć uwagę, czy są one na etykiecie worka z paszą, którą go karmisz. Metionina bierze udział w produkcji keratyny, która ma ogromne znaczenie dla zdrowia końskich kopyt oraz skóry i sierści. Lizyna ma istotne znaczenie w tworzeniu kolagenu, a ten potrzebny jest dla prawidłowego funkcjonowania stawów i wiązadeł. Treonina także bierze udział w produkcji kolagenu, a dodatkowo przyczynia się do wytwarzania w organizmie elastyny, która jest jednym z budulców tkanki mięśniowej.
Ile białka w diecie jest koniom niezbędne?
Wymagania dotyczące konkretnych koni zależne są od ich wieku, dostępnej paszy, etapu życia, obciążenia treningiem. Niektóre białka występujące w ziarnach zbóż (takich jak owies czy jęczmień) posiadają wysoko strawne białka, w innych rodzajach paszy może być ono mniej łatwo strawne. Zapotrzebowanie większości dorosłych koni na białko wynosi ok. 8-10% ich diety. Konie rosnące i klacze w ciąży mają to zapotrzebowanie zdecydowanie zwiększone. Konie podczas różnego rodzaju rehabilitacji albo powracające do zdrowia też mogą wymagać większej ilości białka w diecie.
Zapotrzebowanie na poziomie do 10% mogą ze spokojem pokryć siano oraz pasza treściwa, bez dodatków takich jak np. soja lub koncentraty zbożowe. W ramach suplementacji można podawać aminokwasy w postaci syntetycznej lub drożdże.
Dokładana obserwacja naszego wierzchowca powinna pomóc nam odpowiedzieć na pytanie, czy dostarczamy odpowiedniej ilości białka – nie za małej, ale także nie za dużej. Zwróćmy uwagę szczególnie na umięśnienie szyi i łopatek (pamiętajmy, że prawidłowa muskulatura wynika z odpowiedniego treningu). Jednak jeśli mimo podawania zalecanej dawki paszy i regularnej, poprawnej pracy, nie rozbudowuje on swojej masy mięśniowej, sprawdź ponownie poziom białka w podawanej paszy. Upewnij się też, czy zwierzę dostaje odpowiednie porcje. Ważne, żeby wybrać paszę dobrej jakości, która będzie zawierała wystarczającą liczbę aminokwasów. Swój wybór warto skonsultować z końskim dietetykiem.
Białko jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania całego końskiego organizmu, a wymagania mogą zmieniać się zależnie od różnych czynników. Dobrej jakości pasza, trawa na pastwisku i siano powinny zapewnić koniowi wystarczającą bazę odżywczą. Warto więc skupić się na jakości podawanej paszy, zamiast uzupełniać jej niedobory suplementami.
MZ, ADM