Bieżnie wodne dla koni zyskują na popularności, zwłaszcza w świecie sportu. Najnowsze badania naukowców miały na celu opracowanie optymalnych warunków, w których konie mogłyby ćwiczyć na bieżni wodnej.
Bieżnie wodne dla koni
Mimo że narzędzie to często wykorzystywane jest w świecie koni, brakuje badań dokładnie wskazujących na to, jak bieżnia wodna wpływa na końską kondycję. Naukowcy z Ameryki Północnej postanowili skupić się na tym zagadnieniu, a do badań wykorzystali 15 koni rasy Quarter Horse. Wszystkie z nich startują w konkurencji barrel racing. W swoich badaniach naukowcy chcieli sprawdzić, jak bardzo praca pod wodą obciąża zwierzęta.
Wodne bieżnie już od dawana wykorzystywane są w treningu sportowców oraz w rehabilitacji. Coraz częściej pojawiają się w świecie weterynarii. Pomimo coraz większej popularności bieżni wodnych w świecie jeździeckim, ich wpływ na koński organizm nie został jeszcze dobrze zbadany i udokumentowany.
Oczywiście, praca pod wodą powoduje, ze mięśnie są mniej obciążone i są mniej narażone na wstrząsy, a jednocześnie intensywnie pracują i budują wytrzymałość. Pierwotnie bieżnie były wykorzystywane do rehabilitacji, jednak szybko zostały zaadaptowane także do ćwiczeń kondycyjnych.
„Według naszej wiedzy nie istnieje obecnie ani jeden raport odnoszący się do badań nad budowaniem kondycji u koni z pomocą bieżni wodnych” – mówi Persephone Greco-Otto, który wraz za współpracownikami przedstawił swoje badania w artykule na łamach BMC Veterinary Research.”Dobre badania wymagają od badającego odpowiednich umiejętności oceny stanu zmęczenia konia w trakcie pracy. Aby opracować odpowiednie protokoły, praca na bieżniach przy różnych poziomach wody musi być lepiej zrozumiana” – tłumaczył.