Badania prowadzone na bieżni wodnej
Poziom wody wpływa na intensywność ćwiczeń; im jest wyższy, tym większy opór woda stawia w trakcie poruszania się w niej. Jednak jest to prawda tylko w pewnym stopniu. W przypadku ludzi ćwiczących na bieżni wodnej przy poziomie wody powyżej talii zapotrzebowanie metaboliczne zaczyna spadać, co skutkuje zmniejszonym zużyciem tlenu. Dzieje się tak dlatego, że wraz ze wzrostem zanurzenia opór zostaje częściowo zredukowany przez siłę wyporu.
„Dla ludzi optymalna wysokość wody do ćwiczeń została określona jako poziom talii, zaś u koni nie została ona dokładnie wyznaczona” – mówią naukowcy z Uniwersytetów w Calagary i Waszyngtonie. Zatem głównym celem badań było określenie wpływu wysokości wody i szybkości poruszania się na intensywność ćwiczeń. Aby otrzymać wynik, mierzono parametry układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.
Konie biorące udział w badaniu miały między 11 a 15 lat i wszystkie cieszą się dobrym zdrowiem. Ćwiczenia wykonywano w trzech prędkościach i przy trzech różnych poziomach wody, a próbę kontrolną stanowiły ćwiczenia na suchej bieżni. Konie poruszały się z prędkością 1,11, 1,25 i 1,39 metra na sekundę. Wysokość wody została obliczona dla każdego konia osobno – zależnie od budowy anatomicznej poziom wody wypadał w połowie nadpęcia, do stawu skokowego i do stawu kolanowego.
Wysokość poziomu wody wraz z wyższą prędkością podczas ćwiczeń miały kluczowy wpływ na obciążenie, na co wskazują wyniki związane z konsumpcją tlenu, prędkością oddychania i pracą serca. Liczba oddechów na minutę zdecydowanie zwiększyła się przy prędkości 1,39 m/s oraz przy poziomie wody na poziomie stawu skokowego. Jak się okazało, wysokość wody miała większy wpływ na intensywność ćwiczeń niż prędkość.