Biomarker surowicy krwi może pomóc w diagnozowaniu problemów z jelitami u koni. Poziomy tlenku azotu w surowicy krwi mogą być cennym biomarkerem problemów jelitowych, takich jak kolka, podają naukowcy z Rosji.
Czy biomarker ułatwi rozpoznanie problemów jelitowych u koni?
Rozwój chorób przewodu pokarmowego koni, któremu towarzyszy rozwój stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego, może być związany z brakiem tlenku azotu, napisała Zinaida Artyushina i jej koledzy w RUDN Journal of Agronomy and Animal Industries.
Tlenek azotu kontroluje różne ścieżki sygnałowe w organizmie, odgrywając rolę w pracy układu odpornościowego i nerwowego. „Jego poziom bezpośrednio określa ton wszystkich naczyń krwionośnych i przebieg wielu procesów patologicznych” – powiedział zespół badawczy.
Powiedzieli, że tlenek azotu, należy uznać za jeden z najważniejszych czynników ochrony błony śluzowej żołądka i jelit. W swoich badaniach naukowcy wykorzystali spektroskopię ESR do określenia poziomu metabolitu azotyn-tlenek azotu u zdrowych koni i koni z kolką.
Konie podzielono na trzy grupy: zdrowe konie w wieku od 1 do 5 lat, zdrowe konie w wieku od 6 do 25 lat oraz te z chorobami jelit. Stężenie azotynu w surowicy krwi u koni w wieku od 6 do 25 lat wynosiło 3,42 ± 4,22 μM, podczas gdy w młodszej grupie wiekowej było to 8,24 ± 5,42 μM, czyli 2,4 razy więcej.
Gwałtowny spadek azotynów odnotowano u wszystkich koni z chorobami jelit wynoszącymi 2,07 ± 0,9 μM. Było jeszcze niższe u koni z meteorizmem (wzdęcie brzucha z powodu gazu w jelitach), z zarejestrowanymi poziomami zaledwie 0,6 ± 0,4 μM. Stwierdzono również, że jest niski w przypadkach kolki spastycznej, z poziomem 1,78 ± 0,5 μM.
Badacze stwierdzają, że wyniki wskazują na wartość diagnostyczną i prognostyczną tlenku azotu jako biomarkera do regulacji ruchliwości jelit.
Źródło: ASSESSMENT OF NITRITE LEVEL — NITRIC OXIDE DERIVATIVE — IN HORSES WITH INTESTINAL COLIC BY ESR SPECTROSCOPY
Zinaida S. Artyushina, Pavel N. Abramov, Nikolai B. Polyansky, Nikolai A. Tkachev, Vladimir A. Serezhenkov.
RUDN Journal of Agronomy and Animal Industries 2019 Vol. 14 No. 1 57-65 DOI: 10.22363/2312-797X-2019-14-1-57-65