Każdy koniarz w pewnym momencie swojej przygody jeździeckiej myśli o tym, żeby zdecydować się na własnego wierzchowca. O czym pamiętać, żeby nie żałować zakupu? Poznaj najczęstsze błędy przy zakupie konia!
Najczęstsze błędy przy zakupie konia
- Surowy koń, surowy jeździec Wybierz konia, który odpowiada Twoim umiejętnościom. Konie, które nie mają jeszcze doświadczenia w pracy pod siodłem, zazwyczaj są znacznie tańsze, jednak koniecznie pamiętaj, że trening może być kosztowny i długo trwać. Pozorna oszczędność niekoniecznie się więc zwróci. Jednocześnie wiele osób chcąc mieć konia “na dłużej” rezygnuje z zakupu starszego konia-profesora. Bardzo często są to dobrze wyszkolone, bezpieczne konie, od których możesz się wiele nauczyć. Zainwestuj w dobrego weterynarza, który określi stan zdrowia konia profesora.
- Kupno “z ogłoszenia” Nie ufaj treści ogłoszeń. Zawsze dobrze sprawdź i zweryfikuj podane informacje. Korzystaj z możliwości jazdy próbnej, wykonaj pełne badanie kupno-sprzedaż (TUV). Zabierz ze sobą eksperta, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Nie wierz na słowo ani na oko, że koń jest zdrowy i dobrze wyszkolony.
- Zakup pod wpływem impulsu Co nagle to po diable. Zakupy „z litości”, czy „bo tak pięknie patrzył na mnie”, zazwyczaj tylko dobrze brzmią, ale pamiętajmy, że kupując konia kupujemy zobowiązanie. Porównuj, wróć do domu i przemyśl sprawę. Bądź pewny, że dokonujesz dobrego wyboru. Jeśli to możliwe, umów się ze sprzedającym na okres próbny, kiedy będziesz mógł jeździć i obserwować konia na co dzień.
- Zawsze chciałem karego Pamiętaj, że jeździsz na koniu, a nie na jego maści. Szukając wierzchowca nie kieruj się tylko marzeniami o jego wyglądzie. Oczywiście mając do wyboru kilka koni o podobnych cechach, poziomie wyszkolenia itp. wybierz tego, który najbardziej ci się podoba. Z drugiej strony pamiętaj, że niektóre cechy konia, jak np. płeć, mogą mieć realne znaczenie przy wyborze i warto wziąć je pod uwagę.
- To przerosło mój budżet! Konie nie przestają jeść i pić na weekendy, czy w trakcie Twojego urlopu. Nie biorą też pod uwagę, tego że straciłeś pracę, odkładając w czasie swoją kontuzję. Planując zakup konia zrób pogłębioną analizę swoich możliwości finansowych. Wszystkie błędy przy zakupie konia zemszczą się na Twoim portfelu i zadowoleniu z zakupu!
Tekst: Anna Mędrzecka