Może się zdarzyć, że podczas treningu natraficie na problemy. Opisujemy najczęstsze błędy w wykonywaniu piruetu i podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić!
Błędy w wykonywaniu piruetu
- Koń stoi zadem. To bardzo częsty błąd, szczególnie gdy za wcześnie prosimy konia o za mały półpiruet. Tutaj szczególnie istotne jest odpowiednie przygotowanie stępa pośredniego lub zebranego. Często problem ten występuje, kiedy zablokujemy ruch konia wewnętrzną wodzą. Aby do tego nie dopuścić, należy wyraźnie pilnować aktywności wewnętrzną łydką oraz nie pomniejszać za wcześnie półpiruetów. Przez cały czas powinieneś mieć uczucie, że Wasz koń idzie lekko naprzód.
- Koń wypada zadem – czyli zamiast obracać przód wokół zadu, wykonuje malutką półwoltę. W ten sposób odwraca swoje ciało, nie angażując zadu do większej pracy. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest odpowiednie zadziałanie zewnętrzną łydką, poprzedzone wyraźną półparadą tuż przed rozpoczęciem półpiruetu. Koń musi szanować ograniczające działanie zewnętrznej łydki. Jeżeli problem występuje często, można myśleć o wejściu w półpiruet w lekkim trawersie (ale tylko w jego początkowej fazie).
- Koń robi bardzo duży półpiruet. W tej sytuacji z reguły za mocno działamy zewnętrzną łydką. Koń kroczy dużymi krokami w bok, tak że nie jest w stanie nadążyć przednimi nogami z obrotem. Lekarstwem będzie wejście do półpiruetu z łopatki do wewnątrz i delikatniejsze działanie naszej zewnętrznej łydki. Pomoże również myślenie, że chcemy bardziej obracać przód konia, a nie spychać jego zad. ( patrz zdjęcie poniżej)
- Koń cofa się podczas piruetu. To bardzo poważny błąd. Dochodzi do niego, gdy za mocno działamy wodzami wstecz lub/i gdy prosimy konia o za mały piruet, kiedy nie jest jeszcze na to gotowy.
- Utrata rytmu stępa. Jeśli koń nie potrafi chodzić w rozluźnieniu dobrym, czterotaktowy stępem pośrednim dla piruetu roboczego i zebranym dla piruetu, to nie będzie w stanie wykonać poprawnie tego ćwiczenia. Nie spiesz się! Poświęć więcej uwagi i czasu, aby koń chodził dobrym, rozluźnionym stępem w równowadze i z łatwością, na lekkie zadziałanie ustawiał się do wewnątrz. Wówczas wykręcenie dobrego piruetu nie będzie takie trudne .
Powodzenia podczas treningów!
Tekst: Dorota Urbańska, trenerka i zawodniczka ujeżdżenia, autorka bloga www.dorotaurbanska.pl