Lubisz oglądać świat z końskiego grzbietu? Poznaj tajniki budowy końskiego kręgosłupa i dowiedz się, jak się o niego troszczyć. Unikaj urazów i pomagaj w potrzebie! Zapytaj weta #11 – sekrety końskiego kręgosłupa przedstawia nasz ekspert
Budowa końskiego kręgosłupa
Anatomicznie kręgosłup jest kostnym „rusztowaniem” organizmu. Na co dzień mówiąc o problemach z kręgosłupem mamy na myśli nie tylko same kręgi i ich połączenia, ale również rdzeń kręgowy, nerwy wychodzące z niego oraz mięśnie szyi i grzbietu. Skomplikowana budowa kręgosłupa i znaczna jego ruchomość predysponują do ostrych urazów lub drobnych uszkodzeń, które kumulują się z czasem.
Z drugiej strony silne mięśnie szyi, grzbietu i zadu, razem z elastycznymi więzadłami, amortyzują większość urazów, zwłaszcza tych lżejszych. Ostateczne skutki zależą od sił działających na poszczególne struktury, dlatego też objawy chorób kręgosłupa mogą pochodzić z różnych układów ciała i mieć różne nasilenie.
Rola kręgosłupa
Kręgosłup jest bardzo specyficznym narządem – z jednej strony musi być wytrzymały, tak aby utrzymać znaczną część ciężaru ciała, z drugiej strony musi być na tyle ruchomy aby umożliwiać skręcanie, zginanie i prostowanie ciała. Kręgosłup dzielimy na 5 odcinków.
Ruchomość poszczególnych odcinków jest różna. Najbardziej ruchomy jest odcinek szyjny i lędźwiowy – tu swoje przyczepy mają silne mięśnie odpowiadające za zginanie, prostowanie i skręcanie ciała na boki. Odcinek piersiowy i krzyżowy są mniej ruchome; ich rolą jest „umocowanie” kończyn. Odcinek ogonowy natomiast ma na celu wspomagać utrzymanie równowagi podczas poruszania się , zwłaszcza w szybszych chodach (chociaż bardziej zauważalna jest jego przydatność podczas odganiania owadów…).
Jednak najważniejszą funkcją całego kręgosłupa jest ochrona rdzenia kręgowego! Uszkodzenia rdzenia kręgowego i nerwów z niego wychodzących mogą skutkować nie tylko porażeniem kończyn, ale również problemami z oddawaniem kału i moczu, a nawet z oddychaniem! Aby osiągnąć cel zapewnienia bezpieczeństwa układu nerwowego oraz zapewnienia ruchomości ciała kręgi są zbudowane z wytrzymałej tkanki kostnej i wspierane są licznymi strukturami elastycznymi: więzadłami, krążkami międzykręgowymi (dyskami), płynem stawowym, kaletkami maziowymi oraz silnymi mięśniami szyi i grzbietu.
Uszkodzenia kręgosłupa i struktur z nim związanych powstają zazwyczaj jako następstwo jednorazowego urazu o dużej sile lub wielokrotnie powtarzanych urazów tego samego miejsca o mniejszej sile.