Ostre urazy
Najczęstszą przyczyną ostrych urazów są wypadki: upadek przy dużej prędkości, upadek z wysokości, upadek przy skakaniu przez przeszkody, wypadki komunikacyjne, kopnięcia przez inne konie, a w przypadku odcinka szyjnego kręgosłupa również zerwanie się z uwięzi lub odwrotnie – niemożność uwolnienia się z zaplątanej uprzęży czy lonży.
Siły działające w takich sytuacjach są ogromne. Jeżeli uraz wystąpił nagle i ciało nie zdążyło zareagować przez przyjęcie obronnej pozycji, jak np. przy kopnięciu lub upadku na plecy, zwykle dochodzi do uszkodzeń kości, gdyż mają one najmniejszą zdolność do amortyzacji sił. Dochodzi do pęknięć, złamań, a nawet zmiażdżenia kręgów. Są to sytuacje bardzo źle rokujące, gdyż ryzyko uszkodzenia rdzenia kręgowego i nerwów rdzeniowych przez odłamy kostne lub przemieszczone kręgi jest bardzo duże.
Jeśli ciało zdąży przyjąć pozycję zmniejszającą działanie sił urażających, wtedy większość obrażeń przejmują mięśnie, więzadła i pozostałe struktury elastyczne amortyzujące uderzenie. Mięśnie i więzadła mogą zostać naderwane bądź zerwane zupełnie, stłuczone, zmiażdżone, stawy mogą być skręcone, nadwichnięte lub zwichnięte całkowicie, ale kości pozostają zwykle nienaruszone. Urazy stawów czy mięśni często bolą o wiele bardziej niż złamania kości, jednak w przypadku kręgosłupa najważniejsza jest ochrona rdzenia kręgowego, dlatego w miarę możliwości w momencie urazu organizm stara się go zamortyzować.