Wielokrotne uszkodzenia
Powtarzalne urazy o małej lub średniej sile działające na jedno miejsce z czasem się kumulują. Prowadzą do przewlekłych chorób kręgosłupa. Jeśli urazy się powtarzają, organizm reaguje na nie wzmocnieniem tkanek tak, aby mogły stawiać lepszy opór. Niestety takie wzmocnienie tkanek odbywa się przez ich włóknienie i kostnienie, przez co tracą na elastyczności i ruchomości i są źródłem bólu. Są to procesy zwyrodnieniowe, które nasilają się z wiekiem.
Najczęściej skutkiem tego typu uszkodzeń jest choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, np. w odcinku lędźwiowym i szyjnym, przez co tracą one znacznie na ruchomości, a także zwapnienia torebek stawowych i więzadeł oraz zwłóknienia mięśni. Przyczyn powstania zmian zwyrodnieniowych jest wiele, mogą to być przebyte choroby, wady postawy, wady chodów, nieprawidłowe użytkowanie konia, niedopasowany rząd albo nadmierny wysiłek bez uprzedniego rozgrzania i rozciągnięcia mięśni.
Zespół Wobblera
U młodych koni spotykany jest zespół chwiejności Wobblera – jest to specyficzna choroba kręgosłupa, która polega na podwichnięciu kręgów szyjnych (zwykle zmiany są pomiędzy trzecim a piątym kręgiem szyjnym), czyli przesunięciu kręgów względem ich prawidłowego ułożenia. Dochodzi do ucisku na rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe w zmienionym miejscu, co objawia się chwiejnością podczas chodu, nieprawidłowym ustawieniem głowy i szyi, trudnościami z pokonywaniem przeszkód. Przyczyną choroby może być uraz w młodym wieku lub wady rozwojowe chrząstek wzrostowych kręgów – wtedy objawy pojawiają się już u źrebiąt.
Niepokojące objawy:
– kulawizna
– chwiejność zadu
– powłóczenie kończynami
– przeczulica skóry
– drżenie mięśni
Jeśli je zaobserwujesz, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem!