Leczenie urazów kręgosłupa u koni
W przypadku ostrych urazów, pierwsza pomoc polega na unieruchomieniu konia tak, aby nie dochodziło do dalszych uszkodzeń ciała. Często dopiero po farmakologicznym uspokojeniu zwierzęcia można przejść do dokładnego badania. Dalsze leczenie najczęściej również polega na ograniczeniu ruchu konia, nie tylko w sensie chodzenia, ale często konieczne jest ograniczenie schylania głowy przez karmienie i pojenie na podwyższeniu.
Zarówno przy chorobach ostrych, jak i przewlekłych podstawą leczenia farmakologicznego są leki z grupy niesterydowych i sterydowych przeciwzapalnych, podawane przez długi okres czasu, nie tylko ogólnie, ale również w miejscowych iniekcjach, jak najbliżej źródła bólu.
W przypadku chorób kręgosłupa niezmiernie istotna jest rehabilitacja! Dopóki występuje bolesność okolicy kręgosłupa prowadzi się zabiegi fizjoterapeutyczne, które zmniejszają ból i przyspieszają gojenie tkanek. Gdy tylko ból ustępuje, należy wprowadzać rehabilitację ruchową w celu przywrócenia ruchomości kręgosłupa i uelastycznienia mięśni i więzadeł. Długoterminowym celem rehabilitacji jest zwiększenie siły mięśni szyi i grzbietu, gdyż tylko silne mięśnie mogą przejąć część funkcji chorego kręgosłupa. Niestety niektóre przypadki kończą się eutanazją konia. Jest to konieczne postępowanie przy przerwaniu lub zmiażdżeniu rdzenia kręgowego.
Tekst: Elżbieta Andrzejewska