Jakie są różnice między rasami i osobnikami różnej płci?
Klacze chętniej zjadały paszę z dodatkiem buraków cukrowych w porównaniu do ogierów, natomiast jako pierwsze wybierały tą z dodatkiem marchewki, a najmniej chętnie spożywały słoną przekąskę. Ogiery najpierw wybierały paszę z dodatkiem kwaśnego jabłka.
Naukowcy tłumaczą, że wybór przez klacze słodkich smaków nie powinien dziwić, ponieważ jest to związane z zachowaniem równowagi gospodarki hormonalnej i wpływem estrogenu na ilość oraz rodzaj spożywanego pokarmu.
Wśród ras różnice preferencji dotyczyły paszy z dodatkiem melasy z buraków cukrowych, które były spożywane najmniej chętnie przez polskie konie zimnokrwiste w porównaniu do innych ras. Smak słony także nie do końca odpowiadał tej rasie oraz konikom polskim. Araby, jak się okazało nie przepadają za słodkim smakiem, zdecydowanie mniej chętnie spożywały granulat z melasą oraz słodkimi jabłkami.
Większość ras podczas doświadczenia od razu podchodziła do pojemników, krótko wąchała zawartość i zabierała się za jedzenie. Trochę inne zachowanie wykazały koniki polskie, które wahały się przed podejściem do pojemników i więcej czasu zajmowało im wąchanie i jedzenie.
Zespół badawczy wyjaśnia to zachowanie większą prymitywnością rasy i bardziej ostrożnym podejściem przy spożywaniu nieznanego pokarmu.
Jak podkreślają naukowcy jabłka i marchewki okazały się być ulubionym przysmakiem koni niezależnie od rasy czy płci. Badacze dodają, że powinniśmy unikać mocno słodkich dodatków, raczej stawiać na przysmaki z kwaśnym jabłkiem i marchewką.
W skład zespołu badawczego wchodzili Iwona Janczarek, Izabela Wilk, Sławomir Pietrzak, Marta Liss i Sylwester Tkaczyk.
Źródło: Taste preferences of horses in relation to their breed and sex, Iwona Janczarek, Izabela Wilk, Sławomir Pietrzak, Marta Liss and Sylwester Tkaczyk.,https://doi.org/10.1016/j.jevs.2018.02.010, tekst: Małgorzata Zbierska