Mało kto spędza ze swoim koniem więcej niż kilka godzin dziennie. Co nasze wierzchowce robią, kiedy nas przy nich nie ma? Czym się zajmują, jak wygląda ich życie? I czy ta wiedza może nam się do czegoś przydać?
Co robi koń, kiedy nie ma mnie w stajni?
Ile czasu spędzasz ze swoim koniem? Kilka godzin dziennie, może nawet mniej. A przecież kiedy ty chodzisz do szkoły czy pracy, spotykasz się ze znajomymi, wychodzisz do kina czy odpoczywasz, życie twojego konia toczy się swoim trybem. Jak konie spędzają czas, kiedy nie towarzyszy im opiekun? Czy choć trochę przypomina to życie koni w naturze, gdzie nie ogranicza ich ludzka ręka? Jakie mogą być konsekwencje ograniczeń? Co możemy zrobić, żeby uczynić czas naszej nieobecności jak najprzyjemniejszym dla konia?
Postaram się w sposób najbardziej wyczerpujący odpowiedzieć na te pytania. Trzeba wziąć pod uwagę różne sposoby trzymania koni, które opiszę przykładowo: sportowy (konie nie wychodzą na padok, lub wychodzą, ale na krótko i samotnie), rekreacyjny (konie noc spędzają w stajni, jednak na dzień wychodzą na padok w grupkach), hodowlany (konie większość czasu spędzają w stadach na pastwiskach). To oczywiście podział mocno uproszczony, ma on tylko pokazać, jak bardzo różnie spędzają czas konie pod nieobecność swoich właścicieli (lub opiekunów).
Wolność wyboru
Jeśli założymy, że jesteśmy w stanie spędzić nawet dwie godzinny dziennie z koniem, to czy zdajemy sobie sprawę, co dzieje się z nim przez kolejne 22 godziny? Wielu miłośników koni wraca do domu i zajmuje się wieloma sprawami, spotkaniami z innymi osobami, chodzeniem do szkoły/pracy, na zakupy do kina itp. Wyjeżdżając na ekscytujące wakacje. Kochamy naszą wolność i możliwość wyboru sposobu spędzania czasu, ale zastanówmy się, jaką wolność w tym zakresie oferujemy naszym wierzchowcom?
Jako zwierzę stepowe, potrzebuje pokonać wiele kilometrów dziennie, aby jego ciało funkcjonowało zdrowo (kopyta, ścięgna, stawy, układ pokarmowy). Jako zwierzę socjalne potrzebuje towarzyszy do zabaw, groomingu, wspólnego wypoczynku. Potrzebuje kilku krótkich przerw 10-15 min do snu. (co daje od 2-4 godz efektywnego snu)