Wybór właściwej stajni
Czy wybór miejsca, w którym stoi nasz koń na pewno był właściwy? To jedno z najtrudniejszych pytań, które kieruje do właścicieli koni, którym z jakiś powodów nie układa się współpraca. Czasem słyszę, że chodzi o szybki i sprawny dojazd, o halę, towarzystwo, trenera, czy też cenę pensjonatu. Nie zawsze jest to w zgodzie z podstawowymi potrzebami konia.
Czasem właściciel decyduje się na utrzymanie konia w systemie sportowym. Zakładając koniowi derkę i owijki na 22 godz. Z reguły taki koń dostaje trzy posiłki dziennie: Porcje siana i coś treściwego jak gotowa pasza, owies, marchew. Jeśli dobrze przyjrzymy się takim koniom to często zauważymy różne oznaki nudy, zwłaszcza jeśli porcje jedzenia zostały szybko pochłonięte, a koń z różnych względów stoi na trocinach lub torfie. Takie konie reprezentują cały wachlarz zachowań zwłaszcza w porach jedynej w ciągu dnia rozrywki jak: karmienie, wyprowadzanie ze stajni poszczególnych koni. Usłyszymy grzebanie, kopanie w ścianę boksu, rżenie. Zobaczymy machanie głową, chwytanie zębami krat, heblowanie. W porze spokoju możemy zobaczyć jak konie leżą w ciągu dnia, jak obgryzają różne drewniane elementy. Czasem konie tak bardzo się nudzą, że wpadają w różne nałogi/narowy stajenne jak łykanie, tkanie samookaleczenie.
Dużo zależy od psychiki danego konia. Niektórym koniom łatwiej pogodzić się z takim losem niż innym.
Co możemy zrobić dla tych koni?
Jeśli z różnych względów np. zdrowotnych (kontuzja) musimy skazać konia na taki los spróbujmy koniowi umilić ten czas. Pamiętając o tym, że koń produkuje soki żołądkowe przez 24 godz., powinniśmy maksymalnie wydłużyć czas pobierania paszy! Rynek jeździecki oferuje kilka możliwości. Można kupić koniowi siatkę na siano z małymi oczkami (max 2x2cm) i (jeśli koń nie jest podkuty) zawiesić ją nisko nad ziemią. To wydłuży czas pobierania paszy objętościowej z kilkunastu minut do kilku godz!!! Do paszy treściwej warto dodać sieczkę, która również wpływa na wolniejsze zjadanie posiłku.
Warto również poobserwować, jak nasz koń czuje się wśród swoich sąsiadów. Czy ma obok siebie konie przyjaźnie nastawione czy wręcz przeciwnie. Czy miejsce boksu, w którym stoi jest najlepsze. Bo jeśli mamy ciekawskiego konia, a stoi on na końcu stajni i np naprzeciwko w boksie nie ma konia tylko jest przechowalnia siana to taki koń traci okazję do różnych bodźców w przeciwieństwie do nieśmiałego, lękliwego konia, który ceni sobie spokój. Czasem zmiana miejsca w stajni potrafi zadziałać bardzo mocno na konia, zmieniając jego zachowanie. Fantastyczną rzeczą są okna przez które konie mogą wyglądać na zewnątrz oraz otwierane kraty, dzięki którym mogą obserwować stajnie. Jeśli obok siebie stoją zaprzyjaźnione konie, świetnym rozwiązaniem jest dać im możliwość kontaktów bezpośrednich przez ścianę separacyjną, tak aby mogły się wzajemnie dotykać. Czasami niektórym koniom pomagają różne zabawki (specjalne lizawki, zawieszane piłki z przysmakami).
Dobrze jeśli koń poza treningiem z nami ma możliwość skorzystania z karuzeli, ale najlepiej jeśli może w ciągu dnia skorzystać z padoku najlepiej z ulubionymi towarzyszami.