3. Terminy szczepień i odrobaczania – wiosna to doskonały czas, by sprawdzić ważność wszystkich szczepień i ewentualnie zaplanować następne. To także doskonały moment, by przeprowadzić odrobaczanie. Najlepiej zrobić to, zanim nasz koń wyjdzie na trawę razem ze stadem, lub zmieni padok na wiosenny.
4. Dieta – wraz z nadejściem ciepłych dni każdy właściciel powinien przemyśleć dietę swojego konia. Najlepiej, by robił to w porozumieniu ze specjalistami od żywienia i najlepiej w oparciu na badaniach krwi. To szczególnie istotne, gdy w codzienne menu wierzchowca zacznie być włączana wiosenna trawa. Bogata w składniki odżywcze powinna bezwzględnie zostać ujęta w rozpisce żywieniowej każdego konia. W innym wypadku ryzykujemy, że nabawi się na przykład przebiałkowania.
5. Skóra – wraz ze zmianą sierści z zimowej na wiosennej warto zrobić przegląd stanu skóry naszego konia. Dobrze jest sprawdzić, czy utrata włosów przebiega prawidłowo i czy letnia sierść wygląda zdrowo. To także dobry moment, by wyłapać oznaki niedoborów, które często odbijają się na stanie sierści kopytnego. Jeżeli jest ona matowa i bez życia warto zrobić badania krwi i skonsultować sprawę z weterynarzem.
Tekst: Judyta Ozimkowska