Zestresowany koń to nieszczęśliwy koń. Jeśli obserwujesz objawy zestresowania u swojego podopiecznego, musisz przede wszystkim dowiedzieć się co jest jego źródłem. Co stresuje konie?
Zacznij od zastanowienia się co to może być. Kiedy obserwujesz nagłą zmianę ze stanu spokoju lub skupienia w nerwowość, czy strach. A powodów do stresu może być wiele:
Co stresuje konie?:
- Niezrównoważona dieta – uboga dieta lub braki różnych składników mogą powodować zmiany zachowania i stres. Magnez jest powiązany z stanem uspokojenia, jego braki mogą ułatwiać pojawienie się hormonów stresu. Żeby wykluczyć lub stwierdzić, że to w diecie leży problem musisz wypisać dokładnie co je twój koń. Listę musisz skonsultować z lekarzem weterynarii lub specjalistą żywienia koni, upewnij się, że dostarczasz wszystkich niezbędnych składników w odpowiedniej ilości.
- Ból i dyskomfort – Konie nie powiedzą nam o tym, że je coś boli (przynajmniej nie dosłownie). Właśnie poprzez zmiany w zachowaniu komunikują często ból, musisz obserwować, kiedy pojawiają się problemy i zgłosić to odpowiedniemu specjaliście.
- Brak rutyny – Dla koni relaks to rutyna i powtarzalność. Częste zmiany są czynnikiem stresującym. Tutaj znowu najlepszym sposobem jest sprawdzenie i spisanie, jak wygląda dzień twojego konia i przeanalizowanie, czy może zbyt często nie występują w nim nowości.
- Stosunki społeczne – A może to osoby, które się nim opiekują wprowadzają „napiętą atmosferę” stajenni powinni cechować się spokojem i wyrozumiałością względem zwierząt. Konie potrafią wyczuć zdenerwowanie. Może to być też relacja z innymi końmi na pastwisku, czy się z nimi „dogaduje” czy boi.
- Nieodpowiedni trening – Wypracowanie treningu, który daje radość również wierzchowcowi jest bardzo istotne. Kluczowe jest tutaj zaufanie, dzięki temu będzie mógł sobie łatwiej poradzić z nowymi, trudniejszymi zadaniami, które przed nim stawiasz. Pomocna będzie praca z ziemi. Pozwoli łatwiej zaobserwować kiedy i co powoduje niepokój u konia, oraz narzucenie adekwatnego tempa ćwiczeń.
- Ty – a raczej Twój nastrój. Koń znakomicie się na nim pozna, ale to również wpłynie na Twój sposób zachowania, przeprowadzenie treningu i reakcje, kiedy coś nam nie wychodzi. To nie zawsze łatwe, ale podczas pracy z koniem o problemach musisz zapomnieć (dla wielu osób stajnia zdecydowanie to ułatwia;) i rozpoczynać kontakt z koniem i pracę w spokojnym stanie umysłu.
MZ