Co to jest szkielet u konia czy człowieka, wie nawet dziecko. Ale o miękkim szkielecie nadal słyszało niewielu. Co to jest powięź i jakie ma znaczenie u koni, tłumaczy ekspert Gallopu, lek. wet. Olga Kulesza.
Doświadczenia ostatnich lat sportowej medycyny ludzkiej potwierdziły ogromny wpływ powięzi na ogólne zdrowie i wydolność sportową organizmu.
Co to jest powięź?
Powięź jest rodzajem tkanki łącznej zbudowanej ze stosunkowo dużej ilości włókiem kolegenowych i elastynowych oraz niewielkiej ilości substancji międzykomórkowej, czyli żelowatego płynu z wody oraz związków cukrów z białakami czyli proteoglikanów. Ta trójwymiarowa sieć, podobna do sieci pajęczej, otacza wszystkie bez wyjątku narządy. Każdy najmniejszy nerw i naczynko krwinośne, mięsień, kość, a także narząd wewnętrzny, jak płuca czy wątroba, ma własną powięź. Dzięki temu całe ciało jest ze sobą pośrednio połączone.
Powięź pełni głównie funkcję absorpcji wstrząsów. Jeśli wszystko funkcjonuje prawidło, sieć jednego narządu ślizga się po sieci leżącego obok – np. mięśni leżących obok, a mających przeciwstawne funkcje. Dodatkowo powięź uczestniczy w utrzymaniu właściwego uwodnienia narządów, dostarczaniu tlenu i substancji odżywczych oraz odbieraniu produktów przemiany materii; pod nią gromadzi się tłuszcz oraz pomaga w wydalaniu ciepła, które produkuje się w czasie pracy mięśni.
Ograniczenia ruchomości powięzi w jednym miejscu – spowodowane urazami, zabiegami chirurgicznymi, czy działającymi w sposób ciągły mikrourazami, maja wpływ na cały ustrój, nawet na narządy położone daleko od miejsca problemu. Te ograniczenia przenoszone są na odleglejsze regiony ciała, a także potęgowane są skurczami serca, ruchami oddechowymi oraz ruchami perystaltycznymi przewodu pokarmowego.