Najczęstsze typy niedrożności:
Zatkanie przełyku
Jest najczęściej spowodowane przez podawanie suchego, niedokładnie przeżutego i naślinionego pokarmu (np. nienamoczonych otrąb) lub fragmentów siana. W takim wypadku z obu nozdrzy uchodzi ślina z kawałkami pożywienia, koń zaczyna się dusić, dławić, rzuca głową, podnosi ją i opuszcza, wyciąga do przodu. Jeżeli zaobserwujemy takie objawy, to należy dokładnie obmacać lewa stronę szyi konia. Z reguły będziemy mogli wyczuć tam zgrubienia spowodowane przez zalegający pokarm. Należy niezwłocznie wezwać lekarza weterynarii, który przy pomocy metod nieoperacyjnych powinien próbować udrożnić przełyk. Jednak należy pamiętać, że czasami konieczne będzie podjęcie decyzji o leczeniu operacyjnym.
Rozszerzenie żołądka
Najczęściej występuje w skutek zagazowania lub przeładowania żołądka. Zalegający pokarm zaczyna fermentować czemu towarzyszy wydzielanie się dużej ilości gazów, które gromadzą się w części zwanej workiem ślepym. W efekcie dochodzi do ucisku na miejsce łączące przełyk z żołądkiem. Nie ma on możliwości odprowadzenia zgromadzonych gazów i nienaturalnie zwiększa swoją objętość. Małą rozciągliwość tego organu powoduje, że zatkanie żołądka może prowadzić nawet do jego pęknięcia i śmierci zwierzęcia.
Problemy z jelitem cienkim
Duża szybkość z jaką treść pokarmowa wędruje przez ten odcinek sprawia, że nawet drobne zaparcie może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Jelito szybko wypełnia się aż do zablokowanego przez pokarm odcinka co może doprowadzić do rozszerzenia żołądka. Częstym schorzeniem dotykającym tej części przewodu pokarmowego jest także skręt lub przemieszczenie jelit. Zaciśnięcie, podczas skrętu, naczyń krwionośnych odżywiających jelita prowadzi do ich martwicy i w następstwie tego śmierci konia – dlatego tak ważna jest tu szybka interwencja chirurgiczna. W takich przypadkach nigdy nie czekajmy, aż koniowi „samo przejdzie”!
Problemy z jelitem grubym
Ze względu na swoją budowę jest narażone na zaleganie treści pokarmowej powodującej zaparcia. Przyjmowane przez konia jedzenie może odkładać się na zakrętach jelita tym samym utrudniając przesuwanie trawionego pokarmu. Zatkanie jelit grubych jest najczęściej następstwem zjedzenia dużej ilości słomy, lub siana z dużą ilością grubych zdrewniałych łodyg. Ze względu na powolne ruchy robaczkowe w tej części układu pokarmowego kliniczne objawy niedrożności z przeładowania pokarmem mogą nie być aż tak widoczne. Jednak zdarzają się wyjątki od tej reguły.
Uwaga! Warto obserwować częstotliwość z jaką koń się wypróżnia. W zimie powinno być to do kilku razy dziennie, zaś w lecie (podczas sezonu pastwiskowego) nawet do kilkunastu razy na dzień.