Postępowanie
Ruch
Jeżeli nasz wierzchowiec wykazuje objawy kolkowe, to należy skłonić go do spokojnego stępa (najlepiej w ręku, gdyż wtedy mamy lepszą kontrolę nad ruchami konia). Niedopuszczalne jest zmuszanie zwierzęcia do kłusa lub galopu.
Tarzanie
Jeżeli pacjent spokojnie się kładzie i przyjmuje tzw. pozycje ulgowe (takie, których przybieranie wyraźnie zmniejsza ból zwierzęcia), to należy mu na to pozwolić. Jeżeli pokładanie się jest gwałtowne, a koń rzuca się na ziemię, to świadczy to o dużej bolesności. W takim wypadku zaleca się skłonienie konia do stępa, co powinno zagłuszyć objawy bólowe. Należy pamiętać, że takiemu koniowi musimy zapewnić bezpieczny boks z głęboką ściółką albo miękkie podłoże na placu lub hali.
Wydalanie kału
Często wielu właścicieli mylnie interpretuje wydalanie kału jako koniec problemów z układem trawiennym. W rzeczywistości bywają takie niedrożności, podczas których koń oddaje kał w niewielkich porcjach, gdy tak naprawdę jego układ pokarmowy jest nieustannie obciążony zalegającym pokarmem – tak dzieje się np. w przeładowaniu jelita ślepego.
Żywienie pooperacyjne
Bez względu na to czy powrót do zdrowia był wynikiem operacji czy konsekwentnego leczenia zachowawczego należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego sposobu żywienia podczas rekonwalescencji. Dieta powinna być ściśle konsultowana z lekarzem weterynarii. Rodzaj i typ pożywienia są zależne od konkretnego przypadku, jednak nie należy nigdy spieszyć się z wprowadzaniem paszy treściwej. Podstawą żywienia takiego konia powinno być bardzo dobrej jakości siano. Gdy zauważymy, że nasz koń zaczął się regularnie wypróżniać, a kał ma normalny wygląd, to wtedy możemy stopniowo zacząć wprowadzać paszę treściwą (najlepiej gnieciony owies) uważnie obserwując reakcję konia. Dodatkowo można podawać także mesz lub otręby. Florę bakteryjną można odbudować podając koniowi specjalne probiotyki.