Najnowsze badania przekonują, że nawet 25 minut lekkiej jazdy ma bardzo dobry wpływ na zdrowie otyłych wierzchowców, pomimo, że nie gwarantują utraty wagi.
Ćwiczenia dla koni otyłych – jakie mają korzyści
Badania w tym zakresie zostały opublikowane pod tytułem “Influence of dietary restriction and low-intensity exercise on weight loss and insulin sensitivity in obese equids”. Przeprowadzone zostały przez Nicka Bamforda I jego zespół badawczy na Wydziale Weterynarii i Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu w Melbourne razem z Spillers, producentem żywności.
W sumie 24 konie i kuce, u których stwierdzono otyłość, zostały losowo podzielone na dwie grupy. Jedna z grup była wyłącznie na ograniczonej diecie, a druga dodatkowo wykonywała lekkie ćwiczenia. Wszystkie konie i kucyki były karmione tą samą dietą z ograniczonym sianem (bez wypasu), niewielką ilością lucerny i mączką sojową oraz suplementem witaminowo-mineralnym.
Program ćwiczeń został opracowany na podstawie informacji zwrotnych od właścicieli koni. Aby zapewnić, że może on zostać wdrożony stosunkowo łatwo w „prawdziwym świecie”. Składał się z 15 minut energicznego kłusowania (z pięciominutowym stępowaniem przed i po) pięć dni w tygodniu przez 12 tygodni.
W grupie tylko na ograniczonej diecie wystąpił spadek masy ciała oraz wyniku kondycji. Zwierzęta miały zwiększony poziom adiponektyny – hormonu wytwarzanego przez komórki tłuszczowe, których niski poziom jest czynnikiem wystąpienia ochwatu. Zauważono zwiększony poziom insuliny we krwi, który jest również związany ze zwiększonym ryzykiem ochwatu i zmniejszoną leptyną, której wysoki poziom jest związany z otyłością.
Chociaż grupa wykonująca 5 razy w tygodniu lekkie ćwiczenia nie utraciła dodatkowych kilogramów. Wysiłek fizyczny przyniósł inne korzyści, których nie zaobserowowano w grupie pierwszej. Najważniejszą z nich była poprawa wrażliwości na insulinę, co za tym idzie muszą produkować mniej insuliny, aby kontrolować poziom cukru we krwi. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wysoki poziom insuliny we krwi i/lub zmniejszona wrażliwość na insulinę są czynnikami ryzyka wystąpienia ochwatu. Konie i kucyki w grupie ćwiczeniowej miały również obniżone poziomy „amyloidu A w surowicy”, białka, które jest markerem stanów zapalnych.
„Zmniejszenie spożycia kalorii i karmienie dietą ubogą w skrobię i cukier powinno być priorytetem dla koni i kucyków z nadwagą”- powiedziała Clare Barfoot RNutr, kierownik ds. Badań i rozwoju w firmie Spillers –„Jednak wyniki tego badania sugerują, że ćwiczenia fizyczne mogą oferować dodatkowe korzyści zdrowotne dla otyłych koni i kucyków, których nie można osiągnąć przez samo ograniczenie kalorii i odchudzanie”.
Jednocześnie naukowcy podkreślają, że przyczyna braku poprawy kondycji zdrowotnej w grupie na samej diecie jest niejasna i niezgodna z kilkoma wcześniejszymi badaniami w tym zakresie. Jednak w związku z inną metodologią badań trudne są one do porównania i wyciągnięcia konkretnych wniosków.
Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6335535/