Istotą dobrych przejść jest tak naprawdę dobra reakcja konia na pomoce. Prezentujemy dwa ćwiczenia przed przejściami, które pomogą ocenić reakcję konia na pomoce i będą dobrą bazą do nauki poprawnych przejść!
Ćwiczenia przed przejściami
Pierwsze przejście w ciągu treningu wykonujesz zaraz po tym, jak wsiądziesz na konia. Ruszenie z miejsca, przejścia ze stępa do kłusa, z kłusa do galopu, z galopu z powrotem do kłusa czy stępa – wszystko, co ćwiczysz ze swoim koniem, wymaga wykonania przejść. To niezbędny element, swoiste spoiwo sukcesu. Przejścia pozwalają połączyć poszczególne figury, pozwalają zacząć pracę i pokazują prawdziwe porozumienie między koniem a jeźdźcem. Są także doskonałym miernikiem wyszkolenia konia. Dodatkowo, uwidaczniają wszelkie braki jeźdźca, a dobrze wykonane sprawiają, że cały przejazd sprawia dużo lepsze wrażenie. Potrzebne są one każdemu – skoczkom, ujeżdżeniowcom a także jeźdźcom rekreacyjnym. Potraktowane po macoszemu, przejścia mszczą się w późniejszej pracy. Dobrze nauczone, procentują w przyszłości, pozwalając łatwiej nauczyć konia poprawnego wykonania piaffu, pasażu czy lotnej zmiany nogi. Warto podczas każdego treningu poświęcić nieco więcej czasu, właśnie na szlifowanie przejść.
Ćwiczenie 1 Sprawdź reakcję
Jeśli chcesz sprawdzić, czy koń poprawnie reaguje na łydkę, zacznij od prostego ćwiczenia. Zatrzymaj się, stań na luźnej wodzy a następnie przyłóż prawą łydkę. Koń powinien zareagować prawą zadnią nogą – podnieść ją, przesunąć do przodu. Jeśli zadziałasz lewą łydką – powinien ruszyć lewą zadnią nogą.
Jak nauczyć tego młodego konia? Możesz zacząć od działania bacikiem – przy działaniu prawej łydki bacikiem zachęcić konia do ruszenia prawą zadnią nogą. Jeśli koń reaguje zbyt raptownie, możesz zacząć od ćwiczenia z ziemi.
Ćwiczenie 2 zagalopowanie ze stępa
Ważny jest dobry stęp. Koń nie może spieszyć przodem, musi mieć zebrane, przednie i tylne nogi w tym samym tempie. Możemy pomagać sobie bacikiem, działając na zewnętrzną zadnią nogę.