Precyzyjne poruszanie się po czworoboku i idealne wyjeżdżanie poszczególnych figur to nie lada wyzwanie! Żeby określić, czy to problem, nad którym powinieneś skupić się podczas swoich treningów, wykonaj proponowane przez ekspreta Gallopu ćwiczenia sprawdzające rysunek na czworoboku.
Rola rysunku
Zapewne zdarzyło ci się kiedyś, że po niewygranym konkursie pomyślałeś: i ja, i koń wykonaliśmy elementy w miarę poprawnie, a tymczasem otrzymaliśmy bardzo słabe noty. Dlaczego tak się stało? Możliwe, że przyczyną był brak precyzji wykonania poszczególnych elementów. Jeźdźcy z większym doświadczeniem wiedzą , że nawet na średnim jakościowo koniu, można „ugrać” niezły wynik. Ale jest tego jeden kluczowy warunek. Jaki? Chodzi o tak zwany dobry rysunek, czyli idealnie wykonaną figurę. Na czworoboku nie wystarczy bowiem tylko dotarcie do odpowiednich liter – równie ważne jest także to, co dzieje się pomiędzy nimi!
Ćwiczenia sprawdzające rysunek na czworoboku
Na początek zróbcie podczas jazdy 2 ćwiczenia:
- Wybierz na czworoboku łatwy do rozpoznania, charakterystyczny punkt. Może to być litera, drzewo albo na przykład słupek. Następnie zacznij od niego jechać w stępie woltę o średnicy 10 metrów. Czy udało się pojechać ją po śladzie idealnego koła? Czy miała rzeczywiście średnicę 10 m? To właśnie pozwoli sprawdzić to ćwiczenie. Po przejechaniu koła, żeby je skontrolować, przyda się miarka, bo w końcu w tym wypadku zależy nam na jak największej dokładności. Z pomocą miarki sprawdź więc, czy początek i koniec wolty przypadły dokładnie w wybranym przez ciebie punkcie. Dodatkowo zmierz też średnicę wolty w różnych miejscach, żeby przekonać się, czy wykonany przez Ciebie jeździecki rysunek na swoim planie naprawdę przypomina koło, a nie np. jajo. Aby łatwiej było to ocenić, dobrze jest jechać po gładkim podłożu (najlepiej, żeby było ono świeżo wyrównane). Dzięki temu łatwo będzie Ci zobaczyć i ocenić ślad, po którym jechałeś. Czy wykonane przez Ciebie oraz twojego konia koło było nierówne?
- Jeżeli masz już za sobą pierwsze ćwiczenie, możesz przejść do drugiego testu. W tym wypadku znowu najbardziej przysłuży Ci się gładkie, wyrównane podłoże. Ponownie ćwiczenie będzie koncentrować się na rysunku okręgu, ale tym razem nieco je powiększamy. Zaczynamy test od pojechania koła o średnicy około 20 metrów w kłusie. Potem idealnie po tym samym śladzie spróbuj pojechać wyznaczone przez siebie na początku koło po raz drugi, trzeci oraz czwarty. Czy okazało się to dla Ciebie trudne?
Jeżeli po obydwu ćwiczeniach odpowiedziałeś twierdząco na zadanie na ich zakończenie pytania, oznacza to, że precyzja twojej jazdy i prowadzenia przez Ciebie konia to zagadnienia, które wymagają jeszcze dopracowania. Jednocześnie nie załamuj się – warto mieć świadomość, że do idealnego rysunku dąży się przez długi czas i niejednokrotnie sprawia on trudności także bardzo wprawnym jeźdźcom. Dodatkowo, czasami najprostsze – wydawałoby się – ćwiczenia potrafią być naprawdę bardzo trudne. Im lepiej mamy konia ustawionego na pomoce, tym łatwiej nim powodować i, co się z tym łączy, precyzyjnie nim sterować. Jak pracować nad taką “matematyką” i rysunkiem na czworoboku? O tym już wkrótce w kolejnych artykułach!
Tekst powstał we współpracy z Dorotą Urbańską