Oto dwa podstawowe ćwiczenia w galopie, które możecie z powodzeniem wprowadzić do swoich treningów. Należy pamiętać, by wykonywać je płynnie i bez utraty rytmu, utrzymując konia prostego i w równowadze.
Ćwiczenie 1 Oddanie wodzy na kole
Zaczniemy od ćwiczenia, które występuje w programach klasy P, czyli oddanie wodzy w galopie. Obserwując zawody można wysnuć wniosek, że ten na pozór prosty element sprawia jeźdźcom wiele problemów. Mało kto wie, jak wykonać go prawidłowo. Może to wynikać z faktu, że nie jest on do końca jasno i przejrzyście opisany w przepisach. Zastanówmy się jednak jaki jest jego cel. Podstawowym celem tego ćwiczenia jest sprawdzenie równowagi konia w galopie i możliwości powrotu do ustawienia, po lekkim wyciągnięciu nosa konia, bez zmiany tempa galopu.
Zaczynamy pracę w galopie na kole, najlepiej 20 metrowym i staramy się jechać w rozluźnieniu, zwracając uwagę na prawidłowe ustawienie, pilnując aby koń cały czas galopował „pod górę”, czując jego podstawiony zad. Możemy to skontrolować poprzez lekkie oddanie wewnętrznej wodzy (ręki) do przodu. Głowa konia i całe jego ustawienie powinno zostać takie samo. Gdy koń pozostaje w odpowiedniej sylwetce na dwie, trzy foules znowu go zbieramy i próbujemy oddania wodzy kolejny raz. Po kilku próbach, gdy jesteśmy już pewni, że pozostanie w ustawieniu, możemy pozwolić mu na wyciągnięcie nosa do przodu, cały czas oddziałując dosiadem i kontrolując kontakt na zewnętrznej wodzy.
Ćwiczenie 2 Wydłużenie kroków w galopie
Kolejnym ćwiczeniem jest dodanie (wydłużenie) w galopie. To bardzo ważny krok do uzyskania lepszej kontroli i komunikacji z koniem i później – do zebrania w galopie. Pracę zaczynamy na ścianie, starając się wydłużyć foules galopu z większym impulsem. Pamiętajmy jednak, aby nie gnać wzdłuż ściany w tempie wyścigowym, tylko stopniowo „dodać”, pozwalając koniowi lekko wysunąć nos do przodu, co pozwala wydłużyć sylwetkę (tzw. wydłużenie ram) i powiększyć kroki galopu. Zaczynamy od kilku foules, stopniowo wymagając coraz więcej. Pamiętajmy, że równie ważnym elementem tego ćwiczenia jest skrócenie galopu po dodaniu. Gdy mamy problem ze skróceniem, pomagamy sobie robiąc koło, na którym koń sam się trochę skraca.
Ćwiczenia w galopie
Najważniejszą sprawą, o której musimy pamiętać wykonując ćwiczenia w galopie jest brak pośpiechu i cierpliwość. Poprawne wykonanie i systematyczne powtarzanie powyższych ćwiczeń pozwoli nam na utrzymanie wygimnastykowania konia w obie strony, kontrolę poprawności stosowania i przyjęcia pomocy, a co za tym idzie przyjemniejszą i bezpieczniejszą współpracę z naszym wierzchowcem.
Tekst: Anna Deręgowska, na zdjęciach Pola i Moon