Dobry galop jest niezbędny do prawidłowej pracy na przeszkodach. Młode konie potrzebują odpowiedniego treningu, żeby wyrobić sobie wystarczająco szerokie foules, dobrą kontrolę tempa i równowagę. Dziś proponujemy ćwiczenie na pracę w dystansie, które może w tym pomóc!
Ułożenie przeszkód
W pierwszej fazie ćwiczenia potrzebne będą dwa drągi na kłus, w odległości ok. 2,20 m. od siebie. Przygotuj dodatkowy drąg, dzięki któremu będziesz mógł zastąpić drugi drąg z kłusa kopertą. Kolejne drągi przygotuj w odległości ok. 13 metrów od poprzedniego. Tu także w dalszej części ćwiczenia powstanie koperta.
Ćwiczenie na pracę w dystansie
Zacznij od przejeżdżania kłusem przez dwa leżące na ziemi drągi. Zwracaj uwagę na podstawy, takie same jak w każdej pracy na drągach – najeżdżanie na środek drąga, utrzymanie równego tempa, rozluźnienie konia. Po kilku poprawnych przejazdach w obie strony drugi drąg zamień w krzyżak. Najeżdżaj na tę kombinację kłusem, ale pozwól koniowi, aby rozluźnił łopatki i przez krzyżak przeskoczył, a od przeszkody odjechał galopem.
Znów wykonaj kilka powtórzeń, dbając o poprawne pokonanie przeszkód. Jeśli ten etap nie sprawia problemów – czas na następny. Dodaj drugą kopertę, w odległości 13 metrów od pierwszej. Nadal najeżdżaj na całą kombinację kłusem, po pierwszej kopercie pozwól koniowi wylądować i odjechać od przeszkody galopem. Dystans powinien pokonać w trzech foules. Pozwól mu odnaleźć swój rytm, pilnuj, aby utrzymywał równe tempo, ale staraj się pozostawić koniowi maksymalną swobodę i jak najmniej narzucać mu sposób wykonania ćwiczenia. Nawet jeśli koń ma na razie mało wyrobiony galop, te trzy foules nie będą dla niego dużym obciążeniem, ale jednocześnie będą stymulowały jego rozwój. Pamiętaj tylko – nie „przeszkadzaj” koniowi!
Wyższy poziom
Jeśli ćwiczenie w podstawowej wersji nie sprawia już problemów, możesz podnieść nieco poziom trudności. Zamień drugą kopertę na okser. W ten sposób skłonisz konia do lepszego baskilowania – konie mają tendencję do mocniejszej pracy szyją w przypadku szerokich przeszkód. Poprawisz więc technikę skoku. Także praca przednich nóg będzie w ten sposób bardziej staranna.
Co uzyskasz?
Ćwiczenie na pracę w dystansie przyniesie wiele korzyści, najważniejsze z nich to:
- poprawa galopu
- stymulacja konia do samodzielnej pracy
- poprawa techniki skoku
Powodzenia!
Tekst: Łukasz Sikorski, zawodnik i trener wkkw oraz skoków przez przeszkody