Czy można sprawdzić precyzyjnie, kiedy nachrapnik jest zbyt mocno zapięty? Znanych jest kilka sposobów, ale niedawno naukowcy opracowali urządzenie, które umożliwi cyfrowy pomiar dopięcia nachrapnika.
Nacisk nachrapnika
Autorzy badania opublikowanego w piśmie PLoS One podkreślają, że w sporcie jeździeckim wiele koni cierpi z powodu zbyt mocnego zapinania nachrapników. Orla Doherty, Thomas Conway, Richard Conway, Gerard Murray i Vincent Casey opracowali urządzenie umożliwiające cyfrowy pomiar dopięcia nachrapnika. Sprawdza ono, jak dużą siłę wywiera nachrapnik na struktury pyska konia, np. na kość nosową. Urządzenie zostało przetestowane do mierzenia nacisku nachrapnika u 15 koni w pierwszej fazie badania i 12 koni w drugiej.
Cyfrowy pomiar dopięcia nachrapnika
Badacze podkreślili, że ich testy wykazały, że nacisk wywierany przez zbyt ciasno zapięty nachrapnik może równać się ciężarowi rzędu 9 kg! Może to doprowadzać nie tylko do dyskomfortu i bólu zwierzęcia, ale także do poważnych kontuzji i problemów zdrowotnych. Utrudnia przeżuwanie, przełykanie i prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego konia. Cyfrowy pomiar dopięcia nachrapnika może uzmysłowić właścicielom, jak silnie oddziałują na pyski swoich koni. Badacze uważają też, że ich wynalazek może być wykorzystywany podczas zawodów i do uzyskania obiektywnego pomiaru napięcia nachrapnika.
Przypominają też, że ich badanie przeprowadza się u stojącego konia, oraz że urządzenie można bezpiecznie wykorzystać tylko w przypadku takich nachrapników, które pozostawiają miejsce na wsunięcie go. Oznacza to, że należy wziąć pod uwagę, że koń, który podczas pracy będzie próbował otwierać pysk (na przykład aby przeżywać wędzidło) będzie doświadczał znacznie silniejszego nacisku.
Badacze zaproponowali sześciostopniową skalę siły wywieranej przez nachrapnik zależnie od stopnia dopięcia go. Skala ma umożliwić obiektywne określenie, kiedy nachrapnik jest zapięty właściwie. Dodatkowo zauważyli, że rodzaj nachrapnika także ma duże znaczenie. Nachrapnik o szerszych paskach sprawi wprawdzie, że nacisk wywierany przez niego będzie mniejszy, ale może gorzej wpływać na naczynia krwionośne. Niepolecane są także nachrapniki pozbawione miękkiego podbicia.
Źródło: Doherty O, Conway T, Conway R, Murray G, Casey V (2017) An Objective Measure of Noseband Tightness and Its Measurement Using a Novel Digital Tightness Gauge. PLoS ONE 12(1)
AM