Miedź w diecie koni
Ten minerał pełni kilka kluczowych funkcji w końskim organizmie. Utrzymuje w dobrej kondycji tkanki łączne, tj. wiązadła i ścięgna, jest odpowiedzialny za syntezę melaniny, czyli pigmentu skóry, sierści i oczu koni. Miedź wspomaga enzymy antyoksydacyjne w mitochondriach komórkowych oraz mobilizuje zapasy żelaza w organizmie.
Wątroba jest odpowiedzialna za magazynowanie i metabolizm miedzi. Koń ważący 500 kg potrzebuje spożyć od 100-200 miligramów miedzi dziennie. To zapotrzebowanie wzrasta u koni rosnących i klaczy źrebnych.
Podobnie jak w przypadku cynku, konie tylko na diecie paszowej mogą wymagać suplementacji , co jest zależne od zawartości tego minerału w glebie, na której rosną zboża.
Niedobór skutkuje zaburzeniami wzrostu kości u źrebiąt i młodych koni, z kolei u dorosłych osobników powodować będzie osłabienie tkanek łącznych i zmniejszenie syntezy elastyny, która jest jednym z głównych białek tkanki łącznej. Nadmiar konie znoszą całkiem dobrze, przypuszczalnie dlatego, że im więcej go spożywają, tym mniej go wchłaniają.
Zarówno cynk, jak i miedź pełnią bardzo ważne funkcje u koni rosnących, a także w utrzymaniu zdrowych ścięgien i wiązadeł dorosłych zwierząt. W zależności od diety niektóre konie będą wymagały suplementowania lub podania specjalnych koncentratów. To jednak zawsze należy ustalić ze lekarzem weterynarii lub specjalistą od diety koni, który pomoże odpowiednio zbilansować końskie menu.
Małgorzata Zbierska