Dobra wiadomość dla tych, którzy należą do klubów jeździeckich, czy szkółek lub chcieliby się do nich zapisać! Najnowsze badania naukowców z Austrii potwierdzają, że członkostwo w klubie sportowym wpływa dobrze na nasze zdrowie – i to nie tylko fizyczne, lecz także psychiczne.
Członkostwo w klubie sportowym dobre dla zdrowia!
Austriacy postanowili sprawdzić, jak mają się realne kontakty międzyludzkie w dobie rozwijającego się życia w sieci. Austrian Federal Sports Organisation (BSO) wspólnie z MedUni Vienna’s Division of Environmental Hygiene and Environmental Medicine podkreślają to, co dla każdego jest oczywiste: pozytywny wpływ na nasze zdrowie niesie ze sobą regularna aktywność fizyczna. Jednak członkostwo w klubie sportowym pozytywnie wpływa, także na nasze zdrowie psychiczne.
Hans-Peter Hutter prowadził badania, które zespół zatytułował „The sports club as a health driver”. Polegały one na analizie ankiet wypełnionych przez 1685 osób, a dotyczących członkostwa w różnych klubach sportowych oraz zdrowia.
Na podstawie przeanalizowanych danych badacze wyróżnili kilka pozytywnych skutków aktywnego uczestnictwa w klubie sportowym:
- Bycie aktywnym członkiem klubu sportowego w wieku młodzieńczym ułatwia integrację z daną społecznością i pozwala uniknąć tzw. „zejścia na złą drogę”
- Członkostwo w klubie pozwala wzmocnić pewność siebie u młodych osób, szczególnie u dziewcząt
- Bycie członkiem klubu wpływa pozytywnie na dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne. „Tutaj należy podkreślić, że efekty są zdecydowanie lepsze niż w przypadku uprawiania sportu samodzielnie”- dodaje Hutter.
- Członkowie klubów sportowych są zdecydowanie bardziej zadowoleni ze swojego życia niż ci, którzy do nich nie uczęszczają
- Aktywne spędzanie czasu w grupie sprzyja rozwijaniu więzi społecznych, a odwiedzanie klubów z dobrymi znajomymi jest dodatkową motywacją do aktywnego wysiłku.
Pozytywny wpływ był zauważalny ze wszystkich grupach wiekowych, niezależnie od płci.
Hans-Peter Hutter i Peter Wallner z Uniwersytetu Medycznego we Wiedniu, Anna Wanka z Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz Christian Gormász, Anna-Maria Wiesner i Rainer Rößlhuber z BSO dodają, że medycyna często nie docenia społecznego wymiaru grupowej aktywności fizycznej i rzadko wspomina o pozytywnym wpływie na zdrowie psychiczne.
Dodatkowo, niedawne badania wykazały, że grupowa aktywność fizyczna może mieć także pozytywny wpływ na zapobieganie demencji. „Kontakty społeczne utrzymują ludzi w odpowiedniej kondycji psychofizycznej. Jest się wystawionym na więcej bodźców, które zwiększają możliwości kognitywne. Aktywne członkostwo w dowolnym klubie sportowym pomaga nam utrzymać dobre zdrowie psychiczne. Jest to wyjątkowy aspekt takiej działalności, a może go doświadczyć każdy.” – dodaje Hutter.
Jeśli więc obawiacie się nadejścia jesiennej chandry, może warto zapisać się do klubu jeździeckiego lub szkółki…? Możemy pokusić się na stwierdzenie, że klub jeździecki ma na nas podwójnie dobry wpływ, niż jakikolwiek inny. Każdy koniarz może to potwierdzić. 😉
Źródło: http://www.bso.or.at/de/schwerpunkte/soziales-und-gesellschaftspolitik/sport-und-gesundheit/studie-psychosoziale-gesundheit/, MZ