Z najnowszych badań francuskich naukowców wynika, że jazda konna może przynieść korzyści postawie naszego ciała i równowadze poza siodłem. Jak każdy jeździec doskonale wie, jazda konna wymaga od nas zachowania równowagi i dopasowania się do ruchów konia, nawet w bardzo trudnych warunkach.
Czy jazda konna wpływa na naszą postawę?
Adaptacja postawy do tego celu obejmuje specyficzne procesy czuciowo-ruchowe, które integrują informacje wizualne i szereg innych spostrzeżeń, takich jak dotyk, ciśnienie, położenie, ruch i wibracje.
Agnès Olivier i jej zespół badawczy zauważył, że niewiele badań naukowych zostało poświęconych wykorzystaniu tych wszystkich informacji zmysłowych w jeździe konnej. A ściślej dodając żadne badania nie były poświęcone przekładowi tych nabytych umiejętności w stabilność postawy poza jazdą konną.
Podczas badań naukowcy zbadali tę wielosensorową integrację w zakresie kontroli postawy porównując 10 wysokiej klasy zawodniczek ujeżdżeniowych z 12 kobietami, które nigdy nie jeździły konno.
Kontrola postawy była oceniana za pomocą monitorowanej platformy siłowej, na której stały kobiety, ze stabilnymi i niestabilnymi podporami. Testy przeprowadzano z zamkniętymi i kolejno otwartymi oczami oraz z dodatkową warstwą pianki na platformie i bez niej.
Badacze zauważyli, że jeźdźcy mieli lepszą równowagę w przypadku, kiedy podpory były niestabilne. Ich równowaga była jednocześnie mniej zależna od zmysłu wzroku oraz utrzymywali bardziej stabilną postawę podczas testów z pianką na platformie.
Wyniki badań sugerują, że jazda konna może pomóc w rozwinięciu zdolności proprioceptywnych (zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała)podczas stania, jak również w lepszym położeniu mięśni postawy, gdy badany był wytrącany z równowagi. Zespół badania i ich rezultat opublikował na otwartej platformie PLOS ONE.
Naukowcy podkreślają, że kluczową rolę w rozwoju zdolności ma podążanie jeźdźców za ruchem konia i dostosowywanie się do różnego rodzaju przejść, ale też sytuacji niespodziewanych. Ta synchronizacja z koniem oznacza zdolność dostosowania równowagi i orientacji do koordynacji miednicy, tułowia, głowy i kończyn jeźdźca. W wyniku czego rozwijają się mięśnie proste brzucha, prostownik grzbietu stabilizujące tułów, mięśnie przywodzicieli stabilizujące postawę kolan i miednicy.
W skład całego zespołu badawczego wchodzili Agnès Olivier, Jean-Philippe Viseu, Nicolas Vignais i Nicolas Vuillerme.
Źródło: Olivier A, Viseu J-P, Vignais N, Vuillerme N (2019) Balance control during stance – A comparison between horseback riding athletes and non-athletes. PLoS ONE 14(2): e0211834. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0211834