Czy konie potrafią rozpoznać niesprawiedliwą sytuację? Dajecie swojemu rumakowi marchewkę lub inny smakołyk po udanym treningu, a inne konie w boksach obok patrzą na was z wyrzutem, dlaczego dla nich nie macie? Naukowcy odnoszą się do takich reakcji, jako postrzeganej przez konie niesprawiedliwości lub awersji do nierówności.
Jak zwierzęta reagują na niesprawiedliwość?
Rozpoznanie niesprawiedliwości jest zwykle cechą ludzką i to dość ważną w codziennym życiu. Jednak okazuje się, że inne gatunki również wykazują wrażliwość na brak sprawiedliwości. Znane są już badania pod tym względem w przypadku psów i wilków. Naukowcy stwierdzili, że zachowanie psów względem niesprawiedliwych sytuacji może wynikać z udomowienia ich przez człowieka. Dzięki badaniom Messerli Research Institute at the University of Veterinary Medicine we Wiedniu okazało się, że wilki także reagują na niesprawiedliwe zachowania.
Test polegał na przeprowadzaniu sztuczek dwóch psów lub wilków jednocześnie. Jeden z nich, jeśli nie otrzymał nagrody lub otrzymał nagrodę gorszej jakości, nie chciał dalej wykonywać poleceń. W przypadku, kiedy pies/wilk był sam, wykonywał wszystkie zadania niezależnie od tego, czy dostał nagrodę oraz czy była ona gorszej jakości. Wykazano poprzez to, że pies był posłuszny niezależnie od otrzymanej nagrody, a dopiero przy obserwacji lepszego nagradzania innego zwierzęcia przerywał on współpracę.
Czy konie potrafią rozpoznać niesprawiedliwą sytuację?
Rezultaty badań przeprowadzanych z psami przedstawiono podczas 34. International Ethological Conference w Australii. To zmotywowało Japońskich badaczy do podjęcia podobnych testów z końmi. Grupa badawcza z Uniwersytetu w Tokio podjęła się sprawdzenia, czy konie wykazują negatywne reakcje na niesprawiedliwość.
Testy były przeprowadzane w parach. Konie miały dotknąć konkretnego miejsca na danym przedmiocie po otrzymaniu głosowej i wizualnej komendy. Podczas sprawdzania reakcji jeden z koni otrzymywał dobrej jakości marchewkę, a drugi tylko jeden smakołyk za poprawne wykonanie zadania.
Podczas niesprawiedliwego nagradzania, konie, które otrzymały gorszy smakołyk, w kolejnych próbach wykonywały polecenie, ale dłużej i mniej dokładnie. Można powiedzieć, że wykazywały podejście,”skoro dostaję gorszą nagrodę, to mniej się staram”.
Wiele osób na co dzień przebywających z psami lub końmi obserwuje negatywne reakcje zwierząt na niesprawiedliwe zachowania lub faworyzowanie któregoś z osobników. Z reguły dotyczy to rozdawania smakołyków w stajni. Dobrze mieć to w pamięci podczas kolejnej wizyty w stajni!
Źródło:http://behaviour-2015.m.asnevents.com.au/schedule/session/6668/abstract/24911
MZ