Czy koniom może być za gorąco? Jak objawia się koński udar? Jak mu zapobiegać i co robić, jeśli zauważymy niepokojące objawy? Dzięki naszemu ekspertowi dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o udarze u koni?
Zapytaj weta #4 – Czy koniom może być za gorąco?
Wszyscy cieszymy się z ciepłej, słonecznej pogody. Jednak nie każdy lubi dni, kiedy temperatura powietrza osiąga wartości niemalże tropikalne. W upalne dni musimy uważać nie tylko na siebie, ale również na nasze zwierzęta. Zbyt długie przebywanie w miejscach silnie nasłonecznionych lub po prostu w wysokiej temperaturze otoczenia może prowadzić do udaru – zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.
Przegrzanie a udar
Problemy z samopoczuciem i zdrowiem nie muszą wynikać jedynie z działania czynników zakaźnych albo być skutkiem urazów, zatruć. Pamiętajmy o ogromnym wpływie na zdrowie, jaki ma środowisko. O ile urazów, zakażeń, czy nieprawidłowego żywienia możemy starać się unikać, to na większość z tzw. czynników środowiskowych nie mamy wpływu. Przykładem może być temperatura czy wilgotność powietrza.
Udar można w uproszczeniu określić jako niedotlenienie mózgu na skutek działania zbyt wysokiej temperatury zewnętrznej. Gdy dochodzi do przegrzania mózgu z powodu bezpośredniego działania promieni słonecznych na czaszkę, mówimy o udarze słonecznym. Gdy przegrzany jest cały organizm, mówimy o udarze cieplnym. Zatem nie każde przegrzanie organizmu będzie udarem. Dopiero, gdy dochodzi do zaburzeń krążenia krwi w mózgu i jego niedotlenienia, mamy do czynienia z udarem.