Ile wiemy o możliwości przenoszenia się koronawirusa na zwierzęta? Trójka amerykańskich naukowców twierdzi, że nie wystarczająco i istnieje pilna potrzeba przeprowadzenia badań nad zdolnością infekowanie wirusa Covid-19 gatunków zwierząt hodowlanych i domowych oraz możliwości transmisji między ludźmi a tymi zwierzętami.
Czy koronawirus może zarazić zwierzęta? – Potrzeba pilnych badań
W odniesieniu do zwierząt domowych(psów, kotów), hodowlanych(krowy, konie, drób) i pracujących(psy) naukowcy na początek swojego przeglądu opublikowanego w ramach Vector-Borne and Zoonotic Diseases wyszczególnili trzy główne zagrożenia, na które świat nauki nie posiada obecnie jasnej odpowiedzi.
Pierwszym z nich jest możliwość przenoszenia koronawirusa przez zwierzęta domowe, tj. jako rezerwuaru infekcji przyczyniających się do ciągłej choroby wśród ludzi i rozprzestrzeniania się choroby. Nie znane są konsekwencje dla bezpieczeństwa żywnościowego, gospodarki i handlu jeśli wirus będzie miał wpływ na zwierzęta hodowlane. Odnotowane są wśród chorych pacjentów objawy wpływające na funkcjonowanie węchu i smaku, dlatego zagrożeniem według naukowców może być bezpieczeństwo, które wynika z pracy np. psów policyjnych, czy w służbie granicznej, których zmysł węchu pozwala wykryć materiały wybuchowe, narkotyki itp.
Tracey McNamara z Western University of Health Sciences w Pomona w Kalifornii, Juergen Richt z Kansas State University i Larry Glickman z Purdue University w Indianie twierdzą, że rygorystyczne badania są potrzebne wraz z solidnym gromadzeniem danych.
Podkreślają, że przy odpowiednim podejściu możliwe może być szybkie zainicjowanie strategii gromadzenia danych przy wykorzystaniu informacji lokalnych opiekunów zwierząt, takich jak hodowcy zwierząt, weterynarze, właściciele hodowli, producenci pasz i odpowiednie oddziały w jednostkach wojskowych, policyjnych.
Badacze dokonując przeglądu prac i badań od początku wykrycia nowego korona wirusa zaobserwowali, że zarażenie wirusem było już potwierdzone u psów, kotów domowych, tygrysów, lwów, stąd konieczne są badania nad transmisyjnością wirusa między gatunkami zwierząt oraz między zwierzętami i ludźmi, najlepszymi dostępnymi testami diagnostycznymi dla zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich oraz nad tym, jak Covid-19 objawia się u tych zwierząt.
Jasne jest dla naukowców, że obecnie cała uwaga jest skupiona na zdrowiu ludzi, jednak nie powinno się ignorować w przypadku chorób odzwierzęcych samych zwierząt. Sugerują, że takie działanie może spowodować niepotrzebne opóźnienie w dochodzeniu ważnych kwestii weterynaryjnych dotyczących zdrowia publicznego. Zaznaczają, że brak informacji i badań to nie to samo, co brak dowodów i mamy teraz do czynienia z wieloma pilnymi pytaniami, na które można odpowiedzieć jedynie poprzez badania i nadzór zwierząt.
Vector-Borne and Zoonotic Diseases.ahead of print, http://doi.org/10.1089/vbz.2020.2650