Każdy z nas, wcześniej czy później – stanie przed problemem dopasowania siodła do konia i do siebie. Jeśli wydaje Ci się, że nie dotyczy Cię ten problem, zapraszamy do zapoznania się naszą listą kontrolną. Jeśli choć jeden z przedstawionych tu problemów Cię dotyczy, na pewno warto zainteresować się tematem. Znajdź z nami siodło idealne, sprawdź, czy popularne i krążące po świecie „prawdy objawione” na temat siodeł to fakty czy mity. Obojętnie czy jesteś użytkownikiem siodeł, czy dopiero planujesz zakup. Czy będzie to siodło nowe, czy używane.
Czy mój koń jest dobrze osiodłany? – Lista kontrolna
- Mam dobre siodło, jestem zadowolony i nie zamierzam zmieniać
Kiedy ostatni raz sprawdzałeś czy siodło pasuje? Twój koń przez lata mógł się zmienić, przebudować, być może twoje siodło potrzebuje korekty, która lepiej dopasuje je do stanu faktycznego? Nawet minimalny kłopot (np. stały ucisk w jednym miejscu, wynikający ze zmiany muskulatury konia) może przerodzić się później w trudny do wyeliminowania problem. Możemy tego uniknąć, co jakiś czas sprawdzając położenie siodła na grzbiecie.
- Kupiłem siodło bardzo znanej na rynku marki
Marka, lub znany model siodła nie jest gwarancją tego, że nie zrobi ono krzywdy koniowi oraz nie będzie utrudniało jeźdźcowi prawidłowego dosiadu. Podstawą jest dobra ocena tego, czy dany model pasuje do końskiego grzbietu, muskulatury, momentu w treningu.
- Potrzebuję siodła, pasującego na wiele koni, dlatego mam standardowy rozmiar łęku
Nie ma czegoś takiego, jak standardowy model, czy uniwersalny rozmiar. Każdy koń jest inny i na pewno nie da się na każdego używać tego samego egzemplarza siodła. Jeśli jesteśmy zmuszeni do używania tego samego siodła na wiele koni, to warto sprawdzić, czy za pomocą podkładek korekcyjnych nie da się choć trochę poprawić sytuacji. Należy też kontrolować, czy koń podczas pracy w danym siodle nie odczuwa bólu i czy nie robi ono krzywdy jego mięśniom lub kręgosłupowi.
- Mam uczucie, że w moim siodle „lecę” w stronę tylnego łęku
Jeśli jeździec czuje, że siodło usadza go za bardzo z tyłu, lub za bardzo z przodu, oznacza to, że nie leży ono w równowadze na grzbiecie konia (nie jest w balansie). Inaczej mówiąc, jest za szerokie, za wąskie, lub budowa i kształt paneli nie są odpowiednie dla danego grzbietu i należy poszukać innego rozwiązania. Można próbować korygować jego położenie za pomocą podkładki albo skorzystać z pomocy profesjonalnego pasowacza siodeł.
- Siodło zawsze przechyla się na lewo
Problem z siodłami lecącymi na jedną stronę jest dość popularny, szczególnie w przypadku młodych koni. Nie należy jednak przechodzić nad tym do porządku dziennego i twierdząc „ten typ tak ma” – dalej jeździć. Problem może leżeć zarówno w koniu który jest niesymetrycznie umięśniony, jak i w samym siodle (szczególnie w używanych modelach).
- Mój koń ma sztywny grzbiet
Nie trzeba być bardzo zaawansowanym jeźdźcem by zauważyć symptomy, które pokazują nam, że nasz koń nie pracuje grzbietem elastycznie i w rozluźnieniu. Jeśli ciężko nam go wysiedzieć, czujemy że jest spięty i jego grzbiet nie porusza się w „gumowy” i miękki sposób, najprawdopodobniej istnieje jakaś przeszkoda, która mu to uniemożliwia.
- Mam problem z kontaktem
Zadzieranie głowy, problemy z chodami bocznymi, niestabilny kontakt? Znasz któryś z tych problemów? Jeżeli wyeliminowałeś już ze swoim ze swoim weterynarzem problemy natury dentystycznej i zdrowotnej, to zastanów się, czy nie pomogłoby lepsze dopasowanie lub zmiana siodła na wygodniejsze dla konia.
- Na grzbiecie mojego konia są dziwne guzki
Zanim winą za ich powstanie obarczysz owady lub pot konia, ewentualnie zupełnie je zignorujesz „skoro koń się nie skarży” zastanów się, czy powodem nie jest nieprawidłowo dopasowane do pleców konia siodło. Może ono w trakcie ruchu siodło przesuwać się góra/dół (tzw. anglezowanie siodła) lub na boki, tym samym prowadząc do powstawania zgrubień w postaci guzków i bolesności.
- Mojego konia bolą plecy
Czy zauważyłeś, że twój koń ugina się pod naciskiem szczotki (wezwij weterynarza!), ucieka przy siodłaniu, albo przy wsiadaniu, wykazuje objawy bolesności pleców? Czas pomyśleć o zmianie lub korekcie siodła! Pamiętaj, że nie zawsze dobrym rozwiązaniem jest podkładka (zarówno żel, jak i futerka). Jeśli twoje siodło jest za ciasne, to jeszcze pogorszysz sytuację.
- Chcę kupić nowe siodło, ale nie wiem jak się do tego zabrać
Na rynku jest ogromny wybór siodeł różnych marek. Dobra rada: zwróć uwagę na trzy podstawowe rzeczy. Czy dana marka oferuje usługę przedstawiciela, który jest profesjonalnym pasowaczem siodeł (saddle fitter), jak wygląda serwis i możliwości wprowadzania zmian w siodle po kupnie, czy masz możliwość odbycia jazdy testowej przed kupnem, pod okiem profesjonalisty? Dodatkowo zwróć uwagę na dostępność siodeł na rynku wtórnym i na możliwość szybkiej sprzedaży siodła używanego.
- Siodło dopasowane do mojego konia jest dla mnie niewygodne
Czy twoje siodło na pewno jest dobrze dopasowane do konia? Jeśli tak, to znaczy że być może nie jest dopasowane do ciebie, lub powinieneś pomyśleć o innym modelu. Wpływ na twoją wygodę może mieć mnóstwo czynników np. głębokość i szerokość siedziska, kształt i długość tybinki, wielkość i kształt klocka kolanowego.
- Kupiłem używane siodło i nie jestem pewien czy pasuje do mojego konia
Obojętnie czy kupujesz siodło nowe, na miarę, czy siodło używane, w obu przypadkach powinieneś skorzystać z pomocy profesjonalisty, który skontroluje stopień dopasowania i stan faktyczny siodła (jakość i symetrię wypełnienia).
- Moje siodło ma już 10 lat i nic się z nim złego nie dzieje
Wszystko co pracuje, zużywa się. Wyobraź sobie samochód, w którym od dziesięciu lat nie zmieniasz oleju, nie kontrolujesz w serwisie i nie sprawdzasz stanu hamulców. Twoje siodło również wymaga przeglądów i serwisu i konserwacji z użyciem odpowiednich środków.
- Mam bardzo profesjonalny model siodła, ale nie jest mi w nim do końca dobrze
Zdarza się, że zbyt profesjonalne jest dla nas zbyt wymagające, a przez to nieodpowiednie dla nas. Mierzmy siły na zamiary. Na poszczególnych etapach rozwoju jeździeckiego potrzebujemy różnych rodzajów modeli siodeł. W zależności od stopnia dobrania pod nas konkretnego modelu, siodło może nam pomagać lub utrudniać zarówno siedzenie w siodle, jak i użycie pomocy.
- Mam siodło z systemem wymiennych łęków więc nie dotyczy mnie problem dopasowania
Rozmiar łęku to dopiero początek procesu dopasowania siodła. Dobrze dobrany nadal nie gwarantuje, że siodło będzie idealne dla grzbietu naszego konia. Można to porównać do sklepu obuwniczego. Nie każdy but będzie dla Ciebie odpowiedni i wygodny, mimo że rozmiar się zgadza. Może natomiast nie pasować kształt, rodzaj materiału, wysokość podbicia itd. Z siodłami jest dokładnie tak samo.