Upalne lato lub intensywne treningi – to okoliczności podczas których konie tracą spore ilości potu. Jeżeli zastanawiasz się, czy podawać koniowi elektrolity, żeby zapobiec jego odwodnieniu, skorzystaj z porad eksperta Gallopu!
Czy podawać koniowi elektrolity?
Prawidłowe odżywienie zapewnia koniowi odpowiedni poziom elektrolitów. Dlatego też profilaktyczne ich podawanie nie ma wpływu na zwiększenie wydolności organizmu. Należy za to pamiętać o tym, że utrata elektrolitów obniża sprawność koni podczas długotrwałego wysiłku fizycznego.
Przy umiarkowanej pracy całkowicie wystarczy odpoczynek zwierzęcia, a także swobodny dostęp do wody oraz lizawek. Problem pojawia się dopiero, gdy stopień utraty elektrolitów jest większy niż ilość pobrana z pokarmem. W przypadku koni biorących udział w rajdach długodystansowych, WKKW czy też wyścigach konnych należy uzupełniać poziom elektrolitów w diecie, aby nie dopuścić do odwodnienia.
Nie ma potrzeby podawania tych substancji w codziennej diecie. Natomiast sprawdzonym rozwiązaniem jest podawanie ich przed zawodami. Istnieje duża gama preparatów elektrolitowych takich jak tubostrzykawki z pastą zawierającą elektrolity czy też preparaty w proszku dodawane do wody czy pokarmu.
Co do elektrolitów, które dodaje się do wody, trzeba mieć całkowita pewność, że koń wypije wodę je zawierającą. Bywają bowiem konie, które za nic na świecie nie wypiją takiej wody, mimo pragnienia. Aby elektrolity spełniły swoją rolę należy je podawać w ciągu godziny po treningu.
Ponadto należy pamiętać o tym, aby koń miał przez cały czas dostęp do świeżej wody. Podawanie samych elektrolitów nie przyniesie pożądanych efektów przy jej braku. Spowoduje to natomiast, paradoksalnie, odwodnienie. Elektrolity są substancjami higroskopijnymi, czyli wchłaniającymi wodę. Jeżeli podamy je wraz ze zbyt małą ilością wody, będą wchłaniać wodę dostępną w jelitach zwierzęcia, pogarszając tym samym stopień ogólnego nawodnienia organizmu.
Kiedy podawać?
Uzupełnianie elektrolitów u koni biorących udział w wymienionych wyżej dyscyplinach sportowych znacząco wpływa na wydolność konia (podnosi wytrzymałość konia nawet o 23% ), na jego regenerację po wysiłku. W rajdach długodystansowych podaje się je na bramkach weterynaryjnych wraz z wodą podczas pojenia koni.
Dla osób podających elektrolity bezpośrednio przed zawodami powinna być przydatna informacja, że substancje te pozostają w organizmie przez 4 h zanim zostaną przefiltrowane przez nerki i wydalone z organizmu. Podawanie elektrolitów przed zawodami w formie wlewów czy też iniekcji uznawane jest za doping.
Tekst: