Przyszła wiosna, z szafy wyciągamy zapomniane przez zimę kamizelki, trochę lżejsze bluzy. Przyszedł też czas na wiosenne porządki. Dla koniarza to nie tylko porządki w domu, ale też i w stajennej szafie i pace ze sprzętem! Czapraki i derki idą do prania, ochraniacze pięknie pomyte, ale jak porządnie wyczyścić skórzany sprzęt żeby go nie zniszczyć? Kluczem do sukcesu są odpowiednie mydła do skór.
Porządki w pace – czym czyścić skórzany sprzęt?
Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że o skórzany sprzęt trzeba dbać. Siodła, ogłowia ale także i buty czy sztylpy wymagają odpowiedniej pielęgnacji specjalistycznymi preparatami. Na początek trzeba zadbać o dobre umycie skóry. Nie wolno traktować jej bezpośrednio wodą lub zwykłymi detergentami, gdyż grozi to jej poważnym uszkodzeniem.
Zdecydowanie należy być delikatnym przy jej konserwacji i nie używać ostrych szczotek, czy innych rzeczy, które moją ją zarysować. Przy drobnych zabrudzeniach najłatwiejszym sposobem jest przetarcie skóry wilgotna szmatką. Im szybciej to zrobimy, tym większa szansa, że brud ładnie i szybko zejdzie.
Istnieje bardzo dużo domowych sposobów na wyczyszczenie wyrobów ze skóry naturalnej, trzeba jednak pamiętać, że gotowe mydła zostały przygotowane przez specjalistów właśnie do tego celu i na pewno nie zrobią krzywdy naszemu sprzętowi. Raz na jakiś czas, jeśli chcemy żeby sprzęt jak najdłużej nam służył, warto dokładnie go umyć takim gotowym mydłem. Wymaga to od nas trochę czasu wolnego i zaangażowania, ale nasz sprzęt będzie nam na pewno bardzo wdzięczny i dzięki temu dużo dłużej pozostanie w świetnej kondycji.
Istnieje wiele różnego rodzaju preparatów przygotowanych z przeznaczeniem do mycia siodeł i końskiego sprzętu. Jaką formę wybierzemy zależy tylko od naszych preferencji i przyzwyczajeń. Zarówno spray, kostka jak i balsam mają szanse równie dobrze się sprawdzić. Przed przystąpieniem do czyszczenia siodła czy ogłowia warto je najpierw rozebrać, poodpinać wszystkie paski, tak by mieć równie dobry dostęp do każdej części, którą chcemy doczyścić. Mycie takimi specyfikami najczęściej odbywa się z bardzo niewielką ilością wody lub całkiem bez niej. Mydła po aplikacji dokładnie wciera się usuwając jak najwięcej brudu, a następnie zostawia do wyschnięcia. Należy jednak pamiętać że jest to tylko jeden z etapów pielęgnacji skóry i warto po jej umyciu odżywić lub zakonserwować np. specjalnymi olejami aby służyły jak najdłużej.