Jak oceniono różne sytuacje?
Podstawowym wynikiem było wyczulenie na sytuacje, które mogły spowodować u koni ból. Wysoko oceniano sytuacje, w których konie mogły w krótkotrwałym czasie doświadczyć dyskomfortu. Badania nawet wśród niewielkiej liczby osób zajmujących się końmi wykazała dużą rozbieżność opinii. Różnorodna była ocena stanu dobrobytu zwierząt na poziomie sytuacyjnym.
Jednak mimo różnorodnych opinii, jako powody narażania koni na ryzyko pogorszenia stanu zdrowia podawano najczęściej ignorancję oraz finanse. Kolejnym często podawaną przyczyną była wygoda i lenistwo opiekunów zwierząt.
Były również scenariusze, które niektórzy ocenili najwyżej w skali ryzyka, a inni wskazali, że było ono zerowe. Tylko jeden scenariusz jednogłośnie został oceniony jako nieakceptowalny. Niektóre ze scenariuszy określono jako sytuacje, które mają powszechnie miejsce i nie prowadzą do ryzyka pogorszenia dobrobytu koni.
Połowa ze scenariuszy opisywała sytuacje, w które mogły wywołać u zwierząt stres. Przypadek izolacji konia przed sprzedażą miał najniższy wynik u większości specjalistów, jako sytuacja krótkotrwała, która nie wpływa na długotrwały dyskomfort u koni.
Wielu uczestników opisywało, że stopień ryzyka w niektórych scenariuszach zależeć będzie od umiejętności opiekuna. Co ważne nikt nie zasugerował, że negatywny wpływ na stan koni mógłby być spowodowany świadomym i celowym działaniem. W przypadku podawania środków uspokajających, specjaliści tłumaczyli zachowanie, chęcią zwiększenia bezpieczeństwa zawodnika.
Kanadyjczycy wykazali chęć kontunuowania i poszerzenia zakresu badań, zaznaczyli, że wartym uwagi było komentowanie przez profesjonalistów zarówno wpływu danej sytuacji na przyszły dobrostan zwierząt, jak i ich etycznego aspektu.
Źródło: An Exploration of Industry Expert Perception of Equine Welfare Using Vignettes,Cordelie DuBois, Helen Hambly-Odame, Derek B. Haley, and Katrina Merkies. Animals 2017, 7(12), 102; doi:10.3390/ani7120102