Dania przeciwko za ciasnym nachrapnikom! Duńska Federacja Jeździecka opracowała w tej kwestii limity dla wszystkich dyscyplin jeździeckich, które będą obowiązywały od 2018 roku.
Dania przeciwko za ciasnym nachrapnikom
Duńska Federacja Jeździecka postanowiła efektywnie przeciwdziałać zbyt ciasto zapinanym nachrapnikom. W tym celu opracowano specjalne limity, które od 1 stycznia 2018 roku będą obowiązywały i będą kontrolowane na zawodach wszystkich jeździeckich dyscyplin w Danii. Ograniczenia te zostały opracowane na podstawie kompleksowych badań nad sprzętem jeździeckim zainicjowanych w 2014 roku przez Duńską Federację Jeździecką, a przeprowadzanych w konsultacji z Mette Uldahl, weterynarzem reprezentującym Międzynarodową Federację Jeździecką.
Przeprowadzone badania, w których wzięły udział 3000 koni, przede wszystkim wykazały jasny związek pomiędzy za ciasno zapiętym nachrapnikiem a obrażeniami pojawiającymi się w obrębie końskiego pyska. Najwięcej takich przypadków odnotowano w dyscyplinie ujeżdżenia, a zbyt mocno zapięte nachrapniki częściej występowały w konkursach wyższej klasy. Stanowiło to punkt wyjścia do opracowania poprawnych metod zapinania nachrapników oraz ustalenia, w jaki sposób na zawodach sprawdzana będzie siła ich zapięcia.
Tradycyjnie poprawne zapięcie nachrapnika mierzy się “na palce”. Jeżeli pomiędzy końską kością nosową a nachrapnikiem mieszczą się dwa palce, uznaje się go za wystarczająco luźny. Taka metoda będzie jednak zastępowana przez Duńską Federację Jeździecką specjalnymi narzędziami, które mają zapewnić obiektywność pomiaru. Testy nad nimi jeszcze trwają, natomiast ustalono już, w których miejscach poszczególne rodzaje nachrapników mają być sprawdzane. Według opracowanych norm w wyznaczonych miejscach narzędzie musi odmierzyć co najmniej 1,5 cm, żeby zawodnik i jeździec zostali dopuszczeni do startu.
Do końca roku 2017 komisarze będą testować podczas zawodów proponowane metody pomiarowe dotyczące nachrapników. Okres próbny wprowadzono, aby sprawdzić efektywność nowej procedury, a także przyzwyczaić do niej jeźdźców. Za odstępstwa od opracowanych norm w 2017 roku nie będą jeszcze nakładane sankcje.
Limity te faktycznie wejdą w życie od 1 stycznia 2018 roku. Wówczas jeżeli komisarz stwierdzi, że nachrapnik jest zapięty za ciasno, zawodnik zostanie poproszony o poluzowanie go i dopasowanie do obowiązujących zasad. Wtedy będzie mógł wystartować w zawodach. Jeżeli jednak jeździec odmówi lub uwaga co do siły zapięcia nachrapnika będzie mu zwracana bardzo często, nałożona zostanie na niego kara.
Magdalena Pertkiewicz