Gdy latem pojawiają się owady, zrobimy wszystko, by ochronić konie przed tymi małymi natrętami. Jednak co robić, gdy derka przeciw muchom się elektryzuje? Oto kilka porad, które mogą się przydać w sezonie letnim.
Derka przeciw muchom się elektryzuje?
Zazwyczaj nowo zakupiona derka siatkowa nie wykazuje tego typu problemów. Elektryzowanie się pojawia się jednak czasem po upraniu takowej derki lub po dłuższym czasie, gdy pierwotnie antystatyczny materiał traci swoje właściwości. Wówczas – zazwyczaj przy zdejmowaniu – koń może denerwować się z powodu małych “kopnięć” prądem. Mogą być one nieprzyjemne także dla człowieka. Co zrobić w takiej sytuacji?
- Pierwszym z sugerowanych rozwiązań jest oczywiście pranie derki w odpowiednim preparacie. Na rynku jeździeckim pojawiają się już specyfiki do prania derek i innego jeździeckiego sprzętu, ale można zakupić także niejeździecki płyn do prania, którego jedną z cech będzie zapobieganie gromadzeniu się ładunków elektrycznych na wypranych tkaninach. Zanim zdecydujemy się na ich wykorzystanie, upewnijmy się jednak, że dany preparat jest przeznaczony do prania tkanin, które później mają styczność z ciałem.
- Jeżeli nie po drodze ci z kupowaniem i testowaniem takich specyfików, możesz spróbować tańszych, bardziej domowych metod. W niektórych przypadkach pomaga delikatne spryskiwanie derki wodą przed założeniem jej na konia oraz zdjęciem z niego. Oczywiście, to rozwiązanie może naprędce przydać się osobom, których wierzchowce nie wymagają najpierw oswajania ze spray’em. Inną tanią opcją jest posypanie wnętrza derki odrobiną talku.
- Pierzesz swoje derki samemu? W takim wypadku niekoniecznie musisz szukać specjalnego preparatu minimalizującego elektryzowanie się (chociaż oczywiście jest to wskazane), ale do ostatniego płukania dodaj łyżkę octu winnego. Ten produkt spożywczy nie tylko zmiękcza tkaniny oraz zabija bakterie, lecz także zapobiega elektryzowaniu się materiałów.
- Czasami można zminimalizować problem lub zupełnie się go pozbyć dzięki odpowiedniemu zdejmowaniu derki. Jeżeli materiał jest ściągany z końskiego ciała bardzo szybko, wówczas elektryzuje się. Na początku warto więc spróbować spokojniejszego i ostrożniejszego zdejmowania końskiej “kurtki”.
MP