Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się coraz to dziwniejszych pomysłach, ale derka w paski zebry to wcale nie kwestia mody. Jakie są praktyczne zastosowania tego wzoru?
Derka w paski zebry
Chociaż zwierzęce motywy i oryginalne wzory wracają do mody, paski zebry w przypadku sprzętu jeździeckiego mają zupełnie inne zastosowanie. Spotkamy je przede wszystkim na letnich akcesoriach, takich jak: derki, nauszniki, maski dla koni. Dlaczego?
Otóż paski, które charakteryzują zebry, są skutecznym sposobem na walkę z natrętnymi owadami. Według badaczy z University of California w Davis (Stany Zjednoczone) paski zebry stanowią wynik ewolucji. Pojawiły się bowiem w odpowiedzi na dokuczające zwierzętom muchy tse-tse i bąki. Co ciekawe, ilość pasów i ich umiejscowienie na ciele zebr zależy od tego, w jakim rejonie żyją te zwierzęta i jak dokuczliwe są tamtejsze owady.
W kwestii koni kluczowe okazały się natomiast badania prowadzone przez naukowców z Węgier i Szwecji. W 2012 roku opracowanie przez nich testy wykazały, że paski zebry nie odbijają światła w taki sam sposób jak sierść o jednolitym kolorze. W przypadku koni o maści karej lub gniadej światło odbija się od sierści poziomo (jest to tzw. efekt światła spolaryzowanego poziomo). Przyciąga więc owady, bo jest dla nich lepiej widzialne niż np. światło rozchodzące się falami niespolaryzowanymi, które właśnie w taki sposób odbija się od jasnej (białej lub siwej sierści).
W przypadku dwukolorowego umaszczenia zebry dochodzi do połączenia dwóch rodzajów odbijania światła. To właśnie dzięki tym sprzecznym sygnałom owady są zdezorientowane oraz trudniej im dostrzec potencjalny cel. Dlatego też “zeberka” stała się wzorem tak chętnie wykorzystywanym na letnich akcesoriach jeździeckich i stanowi jedną ze skuteczniejszych metod ochrony koni przed insektami.
Tekst: Magdalena Pertkiewicz