Wyłamania to zmora jeźdźców trenujących skoki przez przeszkody. Zdarzają się nawet na zawodach na najwyższym poziomie. Dlaczego koń wyłamuje? I co możesz zrobić, żeby zapobiec temu zachowaniu?
Jeśli twojemu koniowi zdarza się zatrzymywać przed przeszkodą, zacznij od poszukiwania przyczyn problemu. Przyczyny leżą albo w błędach jeźdźca lub treningu, albo w psychice konia. Zawodnikom na wysokim poziomie zdarza się prosić konia o pokonanie trudnych przeszkód z wyjątkowo trudnych najazdów. Ryzyko nie zawsze się opłaca i czasem koń odmawia skoku.
Dlaczego koń wyłamuje?
- Zdrowie przede wszystkim. Jak zwykle kiedy napotykasz problem w treningu, warto zacząć od pytania, czy koń jest zdrowy i fizycznie zdolny do spełnienia stawianych mu wymagań. Źle dobrane siodło, problemy z układem ruchu, ból czy dyskomfort mogą być przyczyną, dla której koń wyłamuje.
- Kolej na ciebie. Jeśli upewniłeś się, że nieposłuszeństwo konia nie jest wynikiem jakiegoś schorzenia, warto poszukać przyczyn po swojej stronie. Konie często odmawiają skoku, jeśli kojarzy im się on z bólem. Niewłaściwa praca ręki jeźdźca, zbyt wczesne, bolesne lądowanie na koński grzbiet, zachwianie równowagi przez jeźdźca – to częste przyczyny odmowy skoku. Także złe podprowadzenie konia do przeszkody może powodować, że nie będzie on w stanie oddać skoku. Poproś trenera, aby uważnie przyjrzał się twojej pracy na wszystkich etapach pokonywania przeszkody.
- Dostosuj wymagania. Czasem wyłamanie może być efektem nagłego podniesienia wymagań w stosunku do konia. Jeśli do tej pory trenowałes na drągach i kawaletkach, a nagle prosisz konia o skok przez metrowy okser, trudno spodziewać się sukcesu. Koń o wielkim sercu może nawet spróbować skoczyć, ale prawdopodobnie dyskomfort spowodowany z pokonaniem takiej przeszkody tylko zniechęci go do kolejnych prób. Pamiętaj, że poziom trudności ćwiczeń należy podnosić koniowi stopniowo, tak aby był w stanie im sprostać.
- A może strachy? Czasami przyczyną odmowy skoku może być… wygląd przeszkody. Jeśli koń po raz pierwszy spotyka się z kreślonym rodzajem przeszkody może potrzebować po prostu więcej czasu na zapoznanie się z nim. Aby łatwiej było mu się oswoić, ustaw nową przeszkodę na placu jeszcze przed rozprężeniem konia. Potem pracuj z nim tak, jakby nowa przeszkoda nie istniała. Unikaj natomiast podjeżdżania na wprost do przeszkody i zatrzymywania konia przed nią, żeby “obejrzał” ją.
- Gdy to nie pomaga… Może się zdarzyć, że zdrowy koń mimo optymalnych warunków odmówi skoku. Warto wtedy zastanowić się, czy na wcześniejszych etapach treningu nie popełniono błędu, który teraz skutkuje takim zachowaniem. Może warto cofnąć się o kilka etapów i nadrobić zaległości? Poprawa reakcji na pomoce, zrównoważenia i rozluźnienia konia na pewno pomoże w rozwiązaniu problemu.
ADM