Dlaczego konie parskają? Badacze we Francji odkryli, że prawdopodobnie ta czynność ma związek z pozytywnymi emocjami.
Dlaczego konie parskają?
Zespół badawczy z Uniwersytetu w Rennes przekazali, że ich odkrycia podają w wątpliwość tradycyjny pogląd na parskanie. Zasadniczo sądzi się, że końskie prychnięcia mają być czynnością higieniczną oczyszczania nozdrzy.
Ich najnowsze badania powiązały parsknięcia z tym, co opisują jako fazę relaksu związaną z pozytywnymi emocjami o niskiej intensywności, co można nazwać stanem ciągłego dobrego samopoczucia.
Mathilde Stomp i jej zespół badawczy opublikował wyniki badań w magazynie Plos One. Parskanie jest powszechne u zwierząt nieparzystokopytnych tj. koni, zebr, nosorożców. U niektórych gatunków zostało połączone z pozytywnymi emocjami.
Naukowcy na początku badań postawili hipotezę, przypuszczającą, że podobnie może być w przypadku koni. Stwierdzili, że istnieje wyraźna potrzeba dokładnego zrozumienia nie wokalnych sygnałów akustycznych, czyli jaśniej mówiąc chcieli wyjaśnić, co mogą oznaczać, parsknięcia, prychnięcia, chrapanie, czy dmuchanie.
Dźwięk wydobywający się z nozdrzy podczas wymuszonego wydechu do tej pory uważany był za odgrywający rolę w usuwaniu z nozdrzy flegmy, much i innych czynników drażniących. Jednak badania pomogły ujawnić, że tego typu sygnały pojawiały się u niektórych koni częściej niezależnie od stanu powietrza, obecności owadów itp.