Jak wyglądało badanie?
Badaniu poddali 48 koni, które umieścili w czterech różnych warunkach na terenie Bretanii we Francji. Niektóre konie mieszkały samotnie, inne w regularnej stajni i przebywały kilka godzin dziennie na pastwisku, inne w stabilnych grupach spędzały cały czas na zewnątrz. Dwie spośród tych grup obejmowały konie szkółkowe, których codzienny tryb funkcjonowania różnił się od siebie. W jednej z tych grup, konie na co dzień zamieszkiwały w stajni i wychodziły na pastwisko w zmiennym składzie od 1 do 4 godzin dziennie. W drugiej grupie konie przebywały codziennie 6 godzin na pastwisku z tymi samymi towarzyszami.
11 koni przebywających przez cały czas na pastwisku, brało udział od czasu do czasu w jazdach rekreacyjnych.
Status behawioralny i posturalny zwierząt obserwowano, kiedy prychały/parskały. Ponadto zespół badawczy oceniał stan dobrostanu każdego z nich za pomocą uznanych wskaźników dobrostanu.
Okazało się, że parsknięcia – w całym badaniu odnotowano 560 – były istotnie związane z sytuacjami znanymi jako pozytywne dla koni. Takimi jak żywienie na pastwisku oraz z pozytywnym stanem wewnętrznym (uszy w pozycjach do przodu lub na boki).