Dolegliwości skórne koni
Wilgotne powietrze, błoto, wysokie temperatury i szalejące owady – to idealne warunki do rozwoju wielu chorób skórnych u koni. Co o nich wiemy? Dolegliwości skórne koni – Jak im zapobiegać, jak leczyć?
- Gruda
Większość jeźdźców spotkała się z nią kiedyś. Twarde strupy, umiejscowione na tylnej części pęcin, w skrajnych przypadkach potrafią zainfekować nogi konia aż do stawów skokowych. Ich powstanie powodują bakterie, które korzystają z wszelkich drobnych ran, skaleczeń, a nawet ugryzień owadów, by zaatakować. Ryzyko zwiększa się w wilgotne i gorące dni.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na grudę, nie będą jednak one skuteczne, jeśli nie poprawimy warunków bytowania konia. Nie możemy pozwolić mu przebywać w mokrym i błotnistym środowisku, powinniśmy odkażać i osuszać jego nogi i starannie dbać o ich higienę, kiedy już uda nam się pozbyć kłopotu.
- Alergie
Tak tak, konie też bywają podatne na alergie, w tym alergie skórne. Ironią losu jest, że wśród koni zdarzają się także alergie na siano i pyłki traw… Bardzo często są też uczulone na ugryzienia niektórych gatunków owadów.
Skóra konia może być opuchnięta, zaczerwieniona, swędząca. Konie często drapią się, zależnie od miejsca wystąpienia reakcji alergicznej albo własnymi zębami lub kopytem, lub – w miejscach, których nie mogą dosięgnąć – ocierają o ściany boksu czy ogrodzenie pastwiska. Jeśli zauważysz u swojego konia takie objawy, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem, który przepisze odpowiednie leczenie.
- Oparzenia i poparzenia
Sierść chroni konie przed oparzeniami słonecznymi na większości powierzchni ciała, ale zwłaszcza konie o jasnej sierści i skórze mogą być narażone na oparzenia słoneczne, objawiające się zaczerwienieniem, bolesnością, a w skrajnych przypadkach nawet ranami w delikatnych okolicach chrap czy oczu. Zanim podejmiesz leczenie, skontaktuj się z weterynarzem, który sprawdzi, czy nie masz z kolei do czynienia z poparzeniem rośliną toksyczną dla koni. Takie zjawiska zdarzają się rzadko, ale miewają miejsce. Jeśli doszło do niego na terenie twojej stajni, sprawdź koniecznie stan pastwiska, aby usunąć niebezpieczne rośliny!
- Ugryzienia i ukąszenia
Konie są często bardzo wrażliwe na ukąszenia, a ponieważ staramy się, aby przebywały na dworze jak najwięcej, są też na nie szczególnie narażone. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest wypasać konie w nocy, kiedy aktywność owadów jest mniejsza. Warto też zainwestować w środki odstraszające owady. Po więcej rad zajrzyjcie do materiałów w dziale Opieka!
- Inne problemy
Problemy skórne u koni mogą być spowodowane też zakażeniami grzybiczymi lub infekcją pasożytów. Dlatego bardzo ważne jest, aby każdy koń – nawet w stajni rekreacyjnej – miał swój własny sprzęt, zarówno czaprak, jak i szczotki. Tylko w ten sposób można ograniczyć zagrożenie rozprzestrzeniania się infekcji na całe stado!
Tekst: Anna Mędrzecka