Drążki na łuku to dobre ćwiczenie, które pomoże w pracy nad zgięciem, rozluźni i poprawi ogólną sprawność konia.
Ciekawym pomysłem na trening na drągach mogą być koziołki/drążki na łuku. Pomaga to w pracy nad zgięciem, poprawia jakość jazdy w zakrętach i wyrównuje jednostronne usztywnienia. Przed rozpoczęciem pracy na łukach para koń – jeździec musi umieć swobodnie pokonywać różne kombinacje drągów ułożonych w linii prostej. Pamiętaj, że koń podczas jazdy na łuku zawsze musi być poprawnie wygięty do środka wokół wewnętrznej łydki jeźdźca. Nie można pozwolić, aby koń szedł wygięty na zewnątrz. Odległości między drągami mierzoną pomiędzy środkiem ich długości możemy delikatnie zmniejszyć w stosunku, do tych które stosujemy podczas jazdy na wprost. Podczas pracy na łukach obowiązuje taka sama zasada jak podczas jazdy na drągach po prostych – zaczynamy najpierw od drągów leżących na ziemi i stopniowo podnosimy je do góry, jeżeli poprzedni etap nie stanowi już problemu.
Drążki na łuku
Jeśli wcześniej nie mieliście wraz ze swoim wierzchowcem do czynienia z jazdą po drągach na łuku, zacznij od ustawienia 2 drągów i stopniowo dokładaj kolejne drągi, aż dojedziesz do czterech.
Jeżeli pokonanie 4 drągów na kole nie stanowi dla Ciebie problemu, spróbuj dodać na drugiej połowie koła, na której nie ma drągów, przejścia do niższego chodu. Na przykład: przejeżdżamy przez drągi kłusem, po drągach wykonujemy przejście do stępa, by po 4-5 krokach stępa zakłusować i ponownie najechać na drągi. Analogicznie możesz zrobić podczas jazdy przez drągi w galopie, tylko na zamiast przejścia do stępa zrób przejście do kłusa. Takie ćwiczenie bardzo dobrze poprawia reakcje konia na pomoce i koncentruje go na jeźdźcu. Pamiętaj, żeby w tym ćwiczeniu cały czas zachować prawidłowy rysunek koła.
Po ósemce
Jeżeli opanujesz na obie ręce równy i rytmiczny przejazd przez 4 drągi na kole, a koń będzie pozostawał w prawidłowym zgięciu, można przejść do jazdy po ósemce (rys. poniżej).
Ćwiczenie to pomoże Ci w uzyskaniu lepszej elastyczności konia i poprawi jakość zmian kierunków i ustawienia konia. W tym ćwiczeniu należy szczególnie zwrócić uwagę na płynne przestawienie konia z jednego zgięcia w drugie na przecięciu dwóch kół. Przygotuj tą zmianę odpowiednio wcześnie, tak aby przy najeździe na drągi koń był odpowiednio ustawiony. W kolejnym etapie podczas jazdy kłusem na przecięciu kół wykonaj przejście do stępa na 3-4 kroki. Takie urozmaicenie jeszcze bardziej skoncentruje konia na Tobie i poprawi jego reakcje na pomoce. Jeżeli chcesz wykonać to ćwiczenie w galopie, musisz wcześniej mieć dobrze opanowaną zmianę nogi przez kłus lub lotną zmianę nogi. Nie warto bez tych umiejętności rozpoczynać tego ćwiczenia, bo prawie na pewno nie będziesz w stanie go prawidłowo wykonać. Pamiętaj, że czasami lepiej jest zrezygnować i cofnąć się do przepracowania pewnych elementów podczas jazdy „po płaskim” niż zniechęcić konia do drągów lub co gorsza spowodować kontuzję.
Tekst: Ewa Sadal