Bez kopyt nie ma konia – ile razy słyszeliście to powiedzenie? 😉 To szczera prawda, ale mimo że są takie ważne, to niektóre fakty na temat kopyt na co dzień nie zaprzątają koniarzom głów. A jednak warto zdawać sobie z nich sprawę!
Fakty na temat kopyt
- Rosną wraz z koniem – końskie kopyta rozrastają się wraz ze swoim właścicielem. Oznacza to, że ich wielkość może się zwiększać aż do 6 roku życia konia. Oczywiście, stan i długość rogu kopytowego zależy od regularności werkowania i sposobu pielęgnacji kopyt, jednak ostateczna wielkość kopyta kształtuje się latami. Długość końskiego “palca” jest bowiem uzależniona od wagi zwierzęcia.
- Różnią się od siebie – wydaje ci się, że u danego konia wszystkie kopyta są takie same? To nieprawda i wcale nie chodzi tutaj o uszkodzenia rogu kopytowego lub jego nieprawidłowe narastanie. Nawet w pełni zdrowe kopyta mają różne kształty – kopyta przednie cechuje zazwyczaj bardziej okrągły kształt. Dlaczego przednie kopyta są nieco inne, niż tylne? Ponieważ dzięki temu są przystosowane do przyjmowania/dźwigania większego ciężaru podczas pracy.
- Cały czas rosną – o tym chyba nie trzeba przypominać, prawda? 😉 Ale czy wiesz, ile rogu kopytowego faktycznie narasta w przeciągu miesiąca? Szacuje się, że jest to około 1 centymetra. A dokładniej: około 10-12 mm/miesiąc w przypadku ściany przedniej puszki kopytowej, 7-8 mm/miesiąc w przypadku ściany bocznej oraz 5-6 mm/miesiąc w przypadku ściany przedkątnej.
- Są niezwykle elastyczne – róg kopytowy jest bardzo elastyczny i jako taki stanowi jeden z najdoskonalszych amortyzatorów stworzonych przez naturę! Zdrowe końskie kopyto jest na tyle elastyczne, by amortyzować nawet 70-80% wstrząsów podczas chodzenia, biegania i pracy pod siodłem. Robi to ogromne wrażenie, zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że 4 nieduże kopyta dźwigają czasem kilkuset kilogramowe zwierzę!
- W gruncie rzeczy to… włosy? – no, może nie do końca. Tak naprawdę najbliżej w porównaniach do paznokcia, ale warto wiedzieć, że zarówno końskie kopyta, jak i ludzkie włosy oraz paznokcie to wyspecjalizowane wytwóry naskórka, które są zbudowane z tej samej grupy białek, czyli keratyny.
Tekst: Magdalena Pertkiewicz