Kuce szetlandzkie są podatne na choroby układu kostnego. W niektórych przypadkach chodzi tylko o niepoprawną postawę nóg, jednak często choroba prowadzi do deformacji szkieletu i kończy się koniecznością uśpienia zwierzęcia. Naukowcy odkryli jednak gen odpowiedzialny za choroby szetlandów!
Gen odpowiedzialny za choroby szetlandów
Grupa naukowców ze Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Kataru opublikowała niedawno materiał, w którym opisuje genetyczne przyczyny występowania u kuców szetlandzkich chorób układu kostnego. Mutacja genu powoduje, że kości: promieniowa i łokciowa (w przedniej nodze) lub piszczelowa i strzałkowa (w zadniej nodze) rosną jako osobne kości. Powoduje to upośledzony rozwój nóg konia i jego niewłaściwy rozwój.
Naukowcy podkreślają, że choroba, którą nazywają skeletal atavism (“atawizm szkieletowy”), powoduje kalectwo już w wieku źrebięcym. Hodowcy często usypiają chore źrebięta. Na szczęście teraz naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za choroby szetlandów. Pozwoli to na eliminowanie z hodowli koni dotkniętych mutacją genetyczną.
Porównując DNA kucy zdrowych i tych dotkniętych chorobą, naukowcy odkryli mutację w obrębie genów odpowiedzialnych za wzrost. Podobna mutacja u ludzi powoduje niski wzrost. Zdaniem badaczy, w przypadku szetlandów mutacja powoduje inne problemy z rozwojem szkieletu.
Hodowco – sprawdź!
Dzięki temu, że poznaliśmy gen odpowiedzialny za choroby szetlandów, możliwe było opracowanie testu, który pozwala wykryć obecność mutacji. Badacze podkreślają, że oboje rodzice muszą być nosicielami tej wady, aby źrebię urodziło się chore. Dlatego testowi przede wszystkim należy poddać ogiery. Jeśli okażą się zdrowe, nawet dotknięte mutacją klacze nie przekażą źrebięciu choroby. W dalszej perspektywie badaniu należy poddać także klacze, aby w efekcie całkowicie usunąć wadliwe geny z hodowli kucy szetlandzkich.
ADM, Źródło: “Large Deletions at the SHOX Locus in the Pseudoautosomal Region Are Associated with Skeletal Atavism in Shetland Ponies,” G3: Genes, Genomes, Genetics.