Naukowcy określili podstawy genetyczne, które wyjaśniają, dlaczego niektóre konie wyścigowe są lepiej przygotowane do ścigania się na dystansach sprinterskich i inne na dłuższych. Irlandzcy naukowcy, z Trinity College Dublin i UCD, odkryli wewnętrzne działanie “genu szybkości”. Gen szybkości bezpośrednio wpływa na wzrost mięśni szkieletowych, a te z kolei na optymalny dystans wyścigu dla danego konia.
Gen szybkości
Konie pełnej krwi angielskiej są precyzyjnie wyhodowanymi sportowcami o wysokiej wydolności tlenowej w stosunku do masy mięśni szkieletowych. Co można wyjaśnia się wielowiekową selekcją genetyczną pod kątem szybkości i wytrzymałości.
Oczywiście na wyniki danego konia na torach mają wpływ również czynniki niegenetyczne. Zmiana harmonogramu treningu także wpływa na to jak rozwijają się predyspozycje wierzchowca, jeśli chodzi o dystans wyścigu.
Jednak jedna z wcześniejszych prac profesor UCD Emmeline Hill wykazała, ze różne warianty genu miostatyny (polimorfizmy) mogą prawie wyłącznie decydować o uzdolnieniu danego konia, jeśli chodzi o wytrzymałość na różnych dystansach. Miostatyna jest inhibitorem wzrostu mięśni szkieletowych, czyli prościej ujmując, jest to białko odpowiedzialne za ograniczenie rozwoju mięśni w organizmie.
To wcześniejsze odkrycie pozwoliło na stwierdzenie, że odpowiednie kombinacje są zwiastunem „genu szybkości”. Konie z kombinacją „CC” śą dobrymi sprinterami. Te z „CT” najlepiej radzą sobie na średnich dystansach, z kolei te z kombinacją „TT” są długodystansowcami.
Do tej pory naukowcy nie wiedzieli, który element genu warunkował predyspozycje do ścigania na danych dystansach.
W nowym badaniu naukowcy zidentyfikowali specyficzną niekodującą sekcję “genu szybkości”, która jest wyłącznie odpowiedzialna za ograniczanie wytwarzania białka miostatyny u folblutów. To z kolei wpływa na rozwój mięśni szkieletowych i predyspozycje wyścigowe. Wyniki zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie PLOS ONE.
Profesor w biochemii w Trinity College Dublin, Richard Porter, jest głównym autorem artykułu w czasopiśmie. Badania przeprowadzono we współpracy z udziałem naukowców Mary Rooney i Vincenta Kelly’ego z Trinity oraz profesor Emmeline Hill z Wydziału Rolnictwa i Nauk o Żywności UCD.
„Nasze dane dostarczają pierwszych dowodów na konkretny element „genu szybkości”, który jako jedyny warunkuje predyspozycje danego folbluta. Jest to kluczowy czynnik genetyczny w określaniu planu rozwoju. To niezwykle cenna informacja dla hodowców koni wyścigowych. W przemyśle o wartości wielu miliardów dolarów.” – komentował Dr Porter.
Źródło: Mary F. Rooney, Emmeline W. Hill, Vincent P. Kelly, Richard K. Porter. The “speed gene” effect of myostatin arises in Thoroughbred horses due to a promoter proximal SINE insertion. PLOS ONE, 2018; 13 (10): e0205664 DOI: 10.1371/journal.pone.0205664