Gnijąca strzałka u koni to częsty problem, z którym muszą borykać się właściciele tych zwierząt jesienią. Deszcze, błoto i mokre podłoże często są przyczyną tego zjawiska. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi infekcji są też zaniedbania higieny kopyt.
Czym jest strzałka i dlaczego gnije?
Wszyscy wiemy, jak wygląda strzałka – to część kopyta, zbudowana z miękkiego, elastycznego rogu. Znajduje się po spodniej stronie kopyta i jest jednym z elementów budowy kopyta i nogi konia, które odpowiadają za amortyzację wstrząsów i wspomagają krążenie krwi w kopycie. Strzałkę łatwo rozpoznać – jej nazwa dobrze opisuje kształt tej struktury i już początkujący jeźdźcy nie mają problemu z jej wskazaniem.
Zdrowa strzałka powinna mieć równe krawędzie, nie wydzielać brzydkiego zapachu i w dotyku być sucha i elastyczna, ale niezbyt miękka. Niestety, wskutek niedostatecznej higieny kopyt, złego stanu ściółki w boksie czy przebywania konia na wilgotnych padokach może dojść do infekcji zwanej gniciem strzałek. Gnijąca strzałka u koni charakteryzuje się postrzępionymi, nierównymi krawędziami, jest miękka w dotyku i często wydziela nieprzyjemny zapach. Przypadłość ta sprawia, że strzałka nie może spełniać swojej roli amortyzującej, doprowadzając do kontuzji, nie wspomaga prawidłowego krążenia krwi w kopycie, a także zwyczajnie sprawia koniowi ból. Nieleczona, gnijąca strzałka u koni może spowodować rozwój choroby zwanej rakiem rzekomym kopyta.
Gnijąca strzałka u koni – jak leczyć?
Jeśli zauważysz, że twój koń ma problemy z gnijącymi strzałkami – wydzielają one brzydki zapach, są miękkie i poszarpane – skontaktuj się z kowalem. Jego pomoc będzie niezbędna w leczeniu! Powinien on możliwie jak najmocniej otworzyć wszystkie kieszonki i rozpadliny w strzałce, w których zachodzą procesy gnicia, wyciąć róg tak, aby ułatwić dostęp do dna rowków przystrzałkowych. Wtedy możemy działać już sami. Na rynku jest dużo gotowych preparatów na gnijące strzałki. Często zawierają siarczan magnezu – to substancja o działaniu wysuszającym i dezynfekującym. Jednakże używana zbyt często może prowadzić do zbyt mocnego stwardnienia rogu. Na rynku dostępne są również preparaty dziegciowe lub środki z dodatkiem tej substancji. Na gnijące strzałki można również używać sprayów antybiotykowych. Rozpylony pod dużym ciśnieniem antybiotyk głęboko wnika w rozpadliny i dobrze dezynfekuje. W cięższych przypadkach używamy roztworów dezynfekcyjnych, w których moczymy całe kopyto. W przypadku podejrzenia raka kopyta należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Zapobiegaj przede wszystkim!
Zapobieganie to regularne czyszczenie kopyt, dbałość o czystość w boksie. Przestrzegam jednak przed zbyt częstą pielęgnacją silnymi preparatami. Może to doprowadzić do zbyt mocnego przesuszenia rogu z wierzchu i utraty elastyczności. W przypadku długotrwałych problemów można wykonać badanie rogu kopytowego pod kątem składu pierwiastkowego, co ułatwi wykrycie niedoborów. Lekarz weterynarii pomoże nam zinterpretować wyniki i jednocześnie dobierze odpowiednią suplementację. Podanie odpowiednich suplementów może poprawić jakość rogu kopytowego.